سطح کشت کلزا در استان آذربایجان شرقی به 18 هزار هکتار افزایش می یابد
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی از برنامه ریزیهای صورت پذیرفته جهت افزایش سطح کشت کلزا در استان آذربایجان شرقی از 5 هزار هکتار به 18 هزار هکتار خبر داد.
1398/05/23

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی، مهندس اکبر فتحی در حاشیه همایش یک روزه "توسعه کشت دانه روغنی کلزا" که در راستای تحقق برنامه‌های اقتصاد مقاومتی و افزایش ضریب خوداتکایی تولید دانه های روغنی در سالن موسسه بیوتکنولوژی در تبریز برگزار شده بود در گفتگو با خبرنگاران هدف از برگزاری این همایش را ترغیب کشاورزان به کشت دانه های روغنی و افزایش عملکرد در واحد سطح عنوان کرد و افزود: با توجه به کمبود منابع آبی،‌ کشت محصولات پاییزه مانند کلزا به دلیل مصرف آب کمتر، مد نظر قرار گرفته است.

وی افزود: در عین حال تأکید سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی بر این است که کلزا در تناوب با غلات کشت شود زیرا سبب حاصلخیزی خاک، کاهش آفات، ‌بیماری ها و علف های هرز شده و با کشت متناوب در سال زراعی بعد، سبب افزایش تولید غلات نیز می شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان ادامه داد: با افزایش کشت و تولید دانه های روغنی از جمله کلزا، از تفاله آن نیز پس از استحصال روغن در کارخانجات روغن کشی برای خوراک دام و طیور استفاده می شود که اکنون کشور به میزان زیادی به واردات کنجاله کلزا وابسته است.

وی میزان روغن مصرفی کشور را یک میلیون و 500 هزار تن ذکر کرد و افزود: به دلیل خروج مقدار قابل ملاحظه ای ارز برای واردات روغن و دانه های روغنی از کشور ، وزارت جهادکشاورزی مصمم است با توسعه کشت کلزا تا 2 سال آینده ضریب خوداتکایی کشور در تولید دانه های روغنی را از 10 درصد به 30 درصد افزایش دهد.

مهندس فتحی ادامه داد: در راستای تحقق منویات و دستورات مقام معظم رهبری و همسو با سیاستهای اقتصاد مقاومتی و خودکفایی در تولید محصولات استراتژیک علی الخصوص خودکفایی در تامین روغن خوراکی کشور ، همچنین با در نظر گرفتن شرایط اقلیمی و برای مقابله با چالش های مهم بخش کشاورزی استان از جهت خشکسالی و کمبود آب خصوصا پایین رفتن سفره های آب زیر زمینی استان در سال زراعی جاری بنا داریم سطح زیر کشت کلزا را به سه برابر فعلی ارتقا دهیم.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی از افزایش سطح زیرکشت دانه روغنی کلزا در اراضی زراعی استان با هدف جایگزین نمودن کنجاله کلزا به جای کنجاله سویا به عنوان یک از نهاده های دامی خبر داد.

وی با اشاره به اهمیت کنجاله کلزا به عنوان محصول جایگزین برای کنجاله سویا، گفت: هدف از اجرای این طرح افزایش 4 تا 5 برابری سطح زیرکشت کلزا در سطح کشور و استان است تا بتوانیم در شرایط بحرانی و تحریم اقتصادی از واردات قسمتی از نهاده های دامی بی نیاز و در داخل کشور تولید نماییم.

تعداد مشاهده خبر102 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal