تغییر کاربری قبل از صدور مجوز غیرقانونی و مشمول قلع و قمع می‌شود
مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: تغییر کاربری قبل از صدور مجوز، غیرقانونی است و مشمول قلع و قمع می‌شود.
1398/05/22

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل، یاور میرزایی در بازدید میدانی از اراضی کشاورزی با اعلام این مطلب افزود: زمین و خاک به عنوان اساسی ترین عنصر حیات بشری و جایگاه تکوین و رشد گیاهان و مهد تهیه و تولید غذای انسانهاموهبتی است که به رسم امانت به انسان سپرده شده تا با بهره برداری بهینه و حفاظت از آن، دوام و بقای نسل خویش را تضمین نماید.از لحاظ مدیریت و حفظ و حراست از اراضی کشاورزی آنچنان با اهمیت می باشد که در23 تیر ماه سال 93 مقام معظم رهبری در دیدار با رئیس جمهورو اعضای هیئت دولت با معظم له که ایشان با اشاره به اهمیت بخش کشاورزی با اظهار نگرانی از تعییر کاربری اراضی کشاورزی فرمودند : نابودی زمین های کشاورزی یک خسارت غیر قابل جبران است و باید وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفاظت محیط زیست بطور جدی با این پدیده برخورد کنند.

این مقام مسئول افزود: لازمه بهره برداری بهینه از زمین و خاک حفاظت از اراضی کشاورزی برابر قوانین و مقررات حاکم و افزایش پوشش سبز حفاظتی می باشد. که با توجه به اختیارات قانونی حاصل از قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغها این مهم برعهده وزارت جهاد کشاورزی نهاده شده است.

وی ادامه داد : در سالهای اخیر موضوع جلوگیری از تخریب و تغییر کاربری بی ضابطه و غیر مجاز اراضی کشاورزی در کانون توجه سیاستمداران و مسئولین امر واقع شده است که با درک صحیح از این موضوع نسبت به تصویب قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغها نموده اند.

میرزایی گفت : بر اساس قانون فوق تغییر کاربری اراضی زراعی و باغها جز در مواقع ضروری ممنوع می باشد و تشخیص این  ضرورت بر عهده کمیسیون مربوطه می باشد و هر گونه اقدام بدون نظر کمیسیون یاد شده و اخذ مجوز از دبیرخانه کمیسیون مذکور غیر مجاز تلقی و مستوجب مجازات مقرر می باشد.

وی ادامه داد : اخیرا ً بنا به حکم قطعی قضایی اقدام به قلع و قمع یک واحد نگهداری اسب در منطقه مشکین شهر شد که در فضای مجازی هم بنحوی به این موضوع نیز پرداخت شده بود لازم است با توضیحات بیشتری به این موضوع پرداخت شود که  با عنایت در خواست متقاضی محترم مبنی  بر تغییر کاربری اراضی کشاورزی جهت احداث باشگاه سوار کاری،  موضوع موافقت اصولی صادر شده از اداره کل ورزش جوانان استان و تصویب ضرورت تغییر کاربری از سوی کمیسیون تبصره یک ماده یک استان و ارزیابی محل توسط کمیسیون تقویم و ارزیابی شهرستان موضوع ماده 2 قانون حفظ کاربری اراضی متشکل از نمایندگان استانداری، امور اقتصادی  دارایی و سازمان جهاد کشاورزی انجام، به علت اینکه برای این مجموعه قبل ازدریافت مجوزتغییرکاربری توسط دبیرخانه کمیسیون اخذپروانه ساخت ازمراجع ذیصلاح اقدام به تغییرکاربری غیر مجاز نموده بود علیه ایشان در محاکم قضایی استان به جرم تغییر کاربری غیر مجاز طرح دعوی انجام و منجر به صدور حکم قلع و قمع بنا و تاسیسات از سوی دادگاه تجدید نظر استان گردید که حکم صادره با حضور دادستان شهرستان اجرا گردیده است.

وی ادامه داد : در رابطه  با پرونده شرکت سامان ایستا سبلان مجری طرح گردشگری در روستای جبدرق به مساحت 12 هکتار طرح موضوع در کمیسیون تبصره یک ماده یک و ارزیابی موضوع توسط کمیسیون تقویم و واریزی وجه از سوی شرکت یاد شده بنا به گزارشات واصله مبنی برجعل نامه اداره منابع طبیعی و علی رغم استعلام مجدد از اداره مذکور و اعلام قسمتی از اراضی یاد شده به عنوان اراضی ملی، قسمت ملی شده آزاد و مساحت نهایی اصلاح شده و در خارج از نوبت در کمیسیون مطرح و مورد تصویب واقع و سپس برای مساحت اعلامی مجدداً ارزیابی لازم انجام و مجوز تغییر کاربری صادر خواهد شد. در ضمن شرکت اتوبوس سازی حدید مبتکران که سالها متوقف شده بود در سال 1397 با تصویب و صدور مجوز کاربری مشکل این واحد هم حل و در سطح 50 هکتار اعطای مجوز شد .

وی در تشریح اراضی واگذار شده در راستای حمایت از سرمایه گذاران متقاضی در منطقه مشکین شهرنیز افزود: درخصوص عملکرد مدیریت امور اراضی در سال گذشته واگذاری ازاراضی ملی ودولتی درقالب ماده 2 و21 به تعداد  145مورد درمساحت 2430هکتارکه ازجمله طرحهای مهم می توان به طرح پل معلق مشگین شهر، آبدرمانی وله زیر درروستای وله زیر ، پرورش ماهی وگردشگری سیدسلیم بنی هاشم درروستای ارباب کندی – زمین گرمایی درروستای موئیل- آبدرمانی وگردشگری همت انوری درییلاق چاله چوخور- آبدرمانی وگردشگری آخار باخارو دودو اشاره نمود .

وی افزود: واگذاری ازاراضی ملی ودولتی درقالب هیات هفت نفره : 30مشاعکارازجمله اراضی واگذاری به کارخانه کبریت سازی، تعدادمجوزهای صادره تبصره 1ماده 1 حفظ کاربری درسال 97به میزان  45 مورد درمساحت 60148 مترمربع ازجمله طرهای مهم گردشگری روستای میرک – مرکز معاینه فنی خودروهای سبک روستای عور – تولید انواع جعبه ومحفظه پلاستیکی روستای بلوس از اقدامات مهمی است که این مدیریت انجام داده است .

وی افزود: تعداد موافقت های تبصره 4ماده 1حفظ کاربری درسال 97 به میزان  75 مورد درمساحت 85743 مترمربع جهت اجرای طرح‌هایی ازقبیل پرورش گاوشیری صنعتی روستای آلنی – پرواربندی بره روستای بیجق – پرورش گوسفند داشتی روستای کوربلاغ – بسته بندی حبوبات وغلات روستای عالیجاه – استخرذخیره کشاورزی روستای میرک – پرورش ماهی روستای تبنق – مرغداری روستای عورانجام شده است .
وی در خصوص اقدامات صورت گرفته در خصوص رفع تداخلات نیز افزود: 5پلاک درمساحت 5000 هکتار که از این مقدار مساحت 2944 هکتار درروستاهای چبینلو وجبارلونهایی شده است ومقدار 451هکتار ازاراضی ملی به زراعت تبدیل شده است .
تعداد مشاهده خبر52 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal