سازمان مرکزی تعاون روستایی و بانک قرض‌الحسنه مهر ایران تفاهم نامه همکاری امضا کردند
1398/05/20

مراسم امضای تفاهم نامه مشترک بین سازمان مرکزی تعاون روستایی و بانک قرض الحسنه مهر ایران امروز در این سازمان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایانا، مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در این مراسم اظهار کرد: این تفاهم نامه به منظور تامین مالی اتحادیه های کشاورزی و روستایی کشور انجام می‌شود. یکی از چالش‌های حوزه کشاورزی این است که موسسات مالی بزرگ تمایلی به تامین مالی خرد ندارند و از طرف دیگر نرخ تسهیلات موسسات نیز با حوزه کشاورزی همخوانی ندارد.

حسین شیرزاد با اشاره به اینکه این تفاهم‌نامه برای تامین مالی خرد اتحادیه های بخش کشاورزی انجام خواهد شد، خاطرنشان کرد: ما برای تامین مالی اتحادیه‌ها و تشکل‌های بخش کشاورزی راهکارهای زیادی را در نظر گرفته ایم که یکی از آنها تأمین مالی اسلامی و در راس آن تامین مالی قرض الحسنه است. اعضای پنج میلیونی اتحادیه های ما بعد از مشورت های بسیار به این نتیجه رسیدند که این تفاهم نامه می‌تواند بخشی از نیازهای مالی حوزه کشاورزی را مخصوصاً در زمینه نهادهایی مانند کود، سم و بذر برطرف کند.

وی افزود: وظایف جدیدی در حوزه خرید توافقی به این سازمان محول شده که در حوزه تامین مالی قرار می گیرند ضمن اینکه امیدواریم همکاری ما با این بانک در سال‌های آتی رشد قابل توجهی داشته باشد و بتوانیم در زمینه های جدید از جمله استارتاپ های بخش کشاورزی نیز از تامین مالی به هنگام استفاده کنیم. تسهیلات به همه اتحادیه‌های بخش کشاورزی و اعضای آن ها در حوزه کسب و کارهای خرد تعلق می گیرد.

شیرزاد با تاکید به این نکته که تسهیلات عمدتاً در حوزه سموم بخش کشاورزی، خرید بذور با اولویت بذر دانه های روغنی انجام می شود خاطرنشان کرد: همه اعضای اتحادیه ها می توانند بدون محدودیت از این تسهیلات عمده استفاده کنند.

پرداخت تسهیلات مشارکتی 200 میلیون تومانی به اتحادیه‌های کشاورزی

مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران نیز در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری با سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران اظهار کرد: بانک مهر ایران در سال‌های گذشته در دو حوزه اشتغال روستایی و تقویت خانه های روستایی با بنیاد برکت و بنیاد مسکن همکاری کرده و امضای این تفاهم‌نامه افتخاری برای بانکداری اسلامی به شمار می‌رود.

مرتضی اکبری با اشاره به اینکه بخش کشاورزی نمی‌تواند از پس نرخ سود 18 تا 24 درصد بر بیاید، گفت: بر این اساس اتحادیه‌ها و تعاونی‌های تولیدی به صورت مشارکتی می‌توانند از تسهیلات 200 میلیون تومانی با کارمزد صفر تا 4 درصد برخوردار شوند.

وی افزود: همچنین در صورت متمرکز کردن حساب جاری و گردش حساب نزد بانک می توانند تسهیلات 30 تا 50 میلیون تومانی با بهره صفر تا 4 درصد دریافت کنند، ضمن اینکه بازپرداخت تسهیلات اتحادیه و تعاونی های تولیدی بین 1 تا 5 سال است و بر حسب توافق با اتحادیه امکان بازپرداخت اقساط ماهانه، سه ماهه، شش ماهه و یک ساله وجود دارد.

اکبری تاکید کرد: اگر بیمه به موضوع تفاهم نامه ورود پیدا کند و امضا سه جانبه داشته باشیم، سرعت انجام کار از نظر بانک بالاتر می رود.

تعداد مشاهده خبر245 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal