همکاری ایران و نروژ در زمینه انتقال فن‌آوری پرورش ماهی آزاد در دریا
1398/05/20

ایران و نروژ در زمینه انتقال فن‌آوری پرورش ماهی آزاد در دریا همکاری می‌کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان شیلات ایران، با هدف راه‌اندازی پایلوت و انتقال فن‌آوری تولید بچه ماهی آزاد خزر در اراضی ساحلی و پرورش ماهی آزاد در قفس‌های دریایی با مشارکت بخش خصوصی و به منظور بررسی سرمایه‌‌گذاری پرورش ماهی در دریا، نشستی با حضور قائم مقام رئیس سازمان شیلات ایران با کارشناسان شرکت نروژی (Aqua Development) در محل دفتر مجری طرح توسعه پرورش ماهی در قفس سازمان شیلات ایران برگزار شد.

در این نشست قائم مقام رئیس سازمان شیلات ایران با اشاره به اهمیت و اولویت پروژه اقتصاد مقاومتی پرورش ماهی در دریا بر اهداف کمی تولید ماهی در قفس در برنامه ششم و افق 1404 ضرورت انتقال دانش فنی روز دنیا از کشورهای پیشرو مانند نروژ، تعامل سازنده و همکاری موسسه تحقیقات علوم شیلاتی و حمایت‌های سازمان شیلات در این زمینه تاکید کرد.

دکتر حقیقی افزود: در این راستا وزیر جهادکشاورزی این موضوع را به عنوان یک پروژه مهم در دستور کار خود قرار داده و برای آن مجری و مسئول مستقیم در نظر گرفته است که این امر بیانگر اهمیت این شیوه تولید است.

مجری طرح پرورش ماهی در دریا خاطرنشان کرد: در راستای تحقق اهداف آبزی‌پروری در دریا از تکنولوژی برتر دنیا استفاده خواهیم کرد و اعتقاد ما بر این است که کشور نروژ این تکنولوژی برتر را در اختیار دارد.

وی با اشاره به تامین منابع مالی پروژه از محل صندوق توسعه ملی گفت: ما به دنبال یک نوآوری در ایران هستیم هدفمان ایجاد سهولت در آبزی‌پروری است. در حال حاضر در دریای خزر نیز این شیوه در حال انجام است و با تشکیل کارگروه ویژه سعی داریم این موضوع را به نحو مطلوب اجرا کنیم.

بنابه این گزارش، کارشناسان نروژی به تشریح مشخصات طرح پیشنهادی با هدف اصلاح نژاد، تولید و به وزن‌رسانی بچه ماهی آزاد تا وزن 100 گرمی با استفاده از آب دریا در اراضی ساحلی، تاسیسات فرآوری محصول قفس، تجهیزات سیستم نرسری و شناورهای پشتیبان و هزینه‌های احداث و راه‌اندازی مرکز پیشنهادی پرداختند.

بعد از مباحث کارشناسی و مدیریتی مقرر شد تصمیم نهایی در خصوص اجرایی شدن طرح پیشنهادی بعد از بازدید کارشناسان نروژی از محل‌های پیشنهادی در استان مازندران، اتخاذ شود.

گفتنی است؛ معاون توسعه آبزی‌پروری سازمان شیلات، رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور، مدیرکل شیلات استان مازندران، مدیران و کارشناسان داخلی در این نشست حضور داشتند.

تعداد مشاهده خبر391 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal