همه صنایع به کشاورزی وابسته می باشند و کشاورزی خوراک همه بخش هاست
امروزه نقش و اهمیت کشاورزی بر هیچ کس پوشیده نیست و ما در حوزه کشاورزی باید گامهای وسیع تر برداریم.
1398/05/20

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان، پورخاتون معاون بهبود تولیدات گیاهی در همایش آفت کلیدی مگس مدیترانه ای که در بخش جوپار شهرستان کرمان برگزار گردید، گفت: امروزه نقش و اهمیت کشاورزی بر هیچ کس پوشیده نیست و ما در حوزه کشاورزی باید گامهای وسیع تر برداریم.

وی با اشاره به اینکه 50% اقتصاد کشور ما به کشاورزی وابسته است ، باید به هوش باشیم که امنیت محصولات کشاوزی ما به خطر نیفتد، افزود: امروز اگر تحریم بوجود آید مشکلات جامعه بیشتر می شود که در این زمان بخش کشاورزی با تولید محصولات غذایی سالم نقش خود را به عنوان بازوی اصلی مملکت ایفا می کند.

وی گفت: بخش کشاورزی با 15 هزار میلیارد تومان ارزش افزوده 35 درصد اشتغال کشور را تامین نموده است

پورخاتون ادامه داد: تامین مواد اولیه برخی صنایع بخصوص صنایع غذایی و صادرات و تامین ارز وابسته به بخش کشاورزی می باشد

وی با اشاره به هدر رفت زیاد اب در کشور گفت: مشکل محدودیت منابع آبی یک مشکل جدی است.از یک متر مکعب می توان 60 دلار تولیدات داشت در حالیکه در کشور ما فقط 4 دلار تولید می شود.

وی با اشاره به اینکه همه باید به عنوان یک مروج کشاورزی مسائل و مشکلات کشاورزان را به حداقل برسانیم، افزود: این امر می طلبد که همت خدمتگزاران به بخش کشاورزی دو چندان شود.

وی با اشاره به محدودیتهای بخش کشاورزی گفت: اولین محدودیت مشکل آب است. خشکسالیهای چند ساله اخیر عرصه را بر کشاورزان تنگ و هر ساله مقداری زیاد آب هدر می رود و این باعث شده محدودیت آبی داشته باشیم باید به مقوله آب توجه بیشتری شود.

وی افزود: عامل دیگر که باعث شده عرصه را بر کشاورزان تنگ کند طغیان آفت و بیماریهای گیاهی است که به محصولات خسارت می زند که بایستی با اندیشیدن تدابیر لازم با آفت و بیماریها مبارزه اصولی صورت گیرد.

وی در این رابطه به افت مگس میوه مدیترانه ای اشاره کرد و افزود: مگس میوه مدیترانه ای یکی از آفات های مهم قرنطینه ای است که مهمان ناخوانده چندین سال کشور ماست و یکی دو سال است به استان کرمان مهاجرت و باغات استان را به مخاطره انداخته است که باید تمام عزم خود را جزم کرده و با کمک خود کشاورزان این آفت را کنترل کنیم.

وی در ادامه گفت: چندین سال است که در حیطه کاری جهاد بحث توسعه کمی محدود شده و جای خود را به توسعه کیفی داده است که خروجی و بهره وری بهتری داشته باشیم.باید دنبال محصولات باشیم که در آمد بیشتری عاید مملکت کنند.

وی با اشاره به اینکه در راستای اصلاح الگوی کشت سیاست جهاد کشاورزی تولید محصولات کم آبی است که بهره وری بهتری داشته باشند، افزود: در این راستا یکی از سیاستهای جهاد کشاورزی توسعه گلخانه ها می باشد. چون در محیط گلخانه 10 برابر محیط آزاد تولید صورت می گیرد.

وی در پایان گفت: خبر خوش برای کشاورزان این است که در بحث سیستم های آبیاری، تسهیلات بلا عوض به کشاورزان که قبلاً 13 میلیون تومان بود، به زودی به مبلغ 17 میلیون تومان میرسد

تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal