کارگاه آموزشی بیماری های دام در شهرستان بوشهر برگزار گردید
کارگاه آموزشی آشنایی با بیماری های دام با مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان بوشهر و همکاری شبکه دامپزشکی این شهرستان برگزار گردید.
1398/05/20

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بوشهر گفت: تب مالت از گاو، خوک، گوسفند یا بز آلوده به انسان انتقال می یابد، اما از انسان به انسان انتقال نمی یابد و جدانمودن بیمار از دیگران اغلب لازم نیست.

کبری توکلی افزود: استفاده از وسایل محافظتی بدن مانند دستکش، محافظ چشم، پیش بندد و هنگام تماس با حیوانات یا گوشت و سایر محصولات و واکسیناسیون دام ها از جمله مواردی هستند که در پیشگیری از تب مالت مؤثر می باشند .

توکلی گفت: تب کریمه کنگو یک بیماری حاد تب دار و خون ریزی دهنده است که از طریق گزش کنه یا تماس با خون یا ترشحات یا لاشه دام و انسان آلوده منتقل می شود .

وی اظهار داشت: گوشت آلوده، ویروس تب کنگو را انتقال می دهد. تب کریمه کنگو که بیماری ویروسی مشترکی میان انسان و دام است همچنین با شروع فصل گرما و افزایش حشرات ابتلا به انواع بیماری های ناقل شیوع می یابد، تب کریمه کنگو از بیماری های ناقل حیوان به انسان است که از طریق کنه منتقل شده و بسیار خطرناک می باشد .

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بوشهر گفت: تب، درد عضلانی، گردن درد، سفت شدن بافت گردن، درد چشم، حساسیت چشم نسبت به نور، تهوع، استفراغ، اسهال، شکم درد، گلودرد، نوسانات خلقی شدید و خواب آلودگی از مهمترین علایم تب خونریزی دهنده کنگو هستند .

وی همچنین اظهار داشت: بیماری تیلریوز گاوی یکی از بیماری های شایع در گاوها است که در ایران به نام بیماری زردی گاو می شناسند و عامل اصلی آن انگلی به نام تیلریا آنولاتا است. راه انتقال بیماری تیلریوز گاوی کنه های آلوده به انگل است و برای درمان بیماری تیلریوز یا زردی گاو کافیست به آن داروی ضد انگل وتولکس )بوپارواکن( و داروهای اشتها آور ملین داده شود .

تعداد مشاهده خبر24 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal