پرورش حشرات مفید برای کنترل آفات در مزارع کردستان
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: امسال برای دومین سال متوالی موفق به پرورش حشره مفید بنام زنبور براکون شدیم که این حشره مفید قدرت بسیار خوبی در کنترل آفت کرم گوجه فرنگی (هلیوتیس) دارند.
1398/05/20

 به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان، غفوری افزود: این زنبورهای پرورشی به صورت رایگان بین کشاورزان شهرستان کامیاران توزیع و در سطح 1000 هکتار مزارع گوجه‌فرنگی رهاسازی انجام شد که بطور موثری آفت را کنترل کرده است به طوری که نیاز به مبارزه شیمیایی برای کنترل آفت مذکور نمی‌باشد.

به گفته وی، این شیوه مبارزه، استفاده از دشمنان طبیعى آفات براى کنترل آنهاروش بیولوژیک گفته می‌شود و این زنبورها با فلج کردن سیستم عصبی لارو آفات و تخم‌ریزی در درون آنها باعث از بین رفتن آنها می‌شوند.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان همچنین با اشاره به کنترل موثر آفت کرم گوجه فرنگی با استفاده از رهاسازی زنبور براکون در سال قبل، از استقبال چشمگیر کشاورزان از اجرای طرح مذکور در سال جاری خبر داد و اظهار امیدواری کرد مسئولین با حمایت از این طرح‌ها شرایط را برای توسعه و استمرار این‌گونه طرح‌ها فراهم آورند تا بحث ارتقاء سلامت جامعه از مزرعه و سر سفره مردم با سرعت بیشتری تحقق یابد.

از مزایای مبارزه بیولوژیک می‌توان به مواردی، چون، کاهش مصرف سموم شیمیایی، کاهش هزینه تولید، تولید محصول سالم و باکیفیت، کاهش آلودگی های زیست محیطی و تولید دانش بومی و عدم وابستگی به واردات سموم اشاره کرد.

تعداد مشاهده خبر92 بار
تصاویر مرتبط

  • mnmn_0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal