به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، امیر اسلامی افزود: این قنوات با آبدهی تقریبی 44 هزار لیتر،  بالغ بر 135 هزار هکتار را مشروب می‌کند و  حدود صد هزار نفر بهره بردار دارد.

به گفته وی، آب محدودیت اصلی کشت و کار در استان فارس است از این رو مرمت و بازسازی قنوات که معمولا با افزایش معنی دار آبدهی همراه بوده تاثیر قابل توجهی در رفع این محدودیت در اراضی مشروب دارد.

اسلامی با بیان اینکه در سال‌های 96 و 97، با اعتباری معادل 12 میلیارد تومان،  حدود 110 کیلومتر از قنوات استان مرمت و بازسازی شد، بیان داشت:  این امر باعث افزایش آبدهی حدود 475 لیتر بر ثانیه شده است.

وی تصریح کرد: در سال جاری مرمت و بازسازی 140 رشته قنات به طول 45 کیلومتر در دستور کار قرار گرفته است.

اسلامی با بیان اینکه تاکنون قنوات با کول‌گذاری مرمت می‌شد، گفت: در سال جاری برای اولین بار در مرمت و احیای "قنات پشته قالینی" واقع در شهرستان جهرم با استفاده از لوله‌های بتی با استحکام خیلی بالا در دست اجرا است.

مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس افزود: مرمت، بازسازی و لوله‌گذاری این قنات با اعتباری بالغ بر 140 میلیون تومان و در طول 110 کیلومتر در حال انجام است.