مردم در حفاظت و مدیریت پایدار عرصه‌های منابع‌طبیعی مشارکت کنند
1398/05/16

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: همه راه‌ها قبلاً آزموده شده است و راهی نداریم به جز اینکه مردم برای نگهداری،‌ حفاظت و مدیریت پایدار عرصه‌های منابع‌طبیعی مشارکت کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از سازمان جنگل‌ها، مهندس آقایی در دهمین اجلاس ملی شبکه سازمان‌های غیردولتی محیط زیست و منابع‌طبیعی کشور در دانشگاه محقق اردبیلی با اشاره به اینکه توسعه پوشش گیاهی برای حیات انسان و جامعه یک ضرورت است، گفت: منابع طبیعی بستر حیات و توسعه کشور است و استفاده عاقلانه از این منابع منجر به حیات و رفاه مناسب می‌شود، اما اگر صرفا جنبه‌های رفاهی را مدنظر قرار دهیم و حیات جامعه را در نظر نگیریم قطعاً برای زندگی نسل آینده که فرزندان عزیز کشورمان هستند مشکل ایجاد خواهیم کرد.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در نشست پرسش و پاسخ با فعالان محیط زیست و منابع طبیعی که معاونین و مدیران ستادی سازمان هم در ان شرکت کردند،‌ افزود: در سال‌های اخیر از سوی مسئولین ارشد کشور به ویژه مقام معظم رهبری عنایت ویژه‌ای به منابع طبیعی شده است که در تاریخ سازمان جنگل‌ها بی‌سابقه است و این موضوع باعث شده مجموعه مدیران و کارکنان سازمان جنگل‌ها بیش از گذشته احساس مسئولیت سنگین داشته باشند.

مشارکت مردم ضروریست

معاون وزیر جهاد کشاورزی که در جمع اعضاء تشکل‌های مردم‌نهاد کشور سخن می‌گفت با اشاره به ضرورت مشارکت مردم در حفظ احیا و توسعه منابع طبیعی اظهار داشت: در مجموعه وزارت جهاد کشاورزی و سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور اعتقاد جدی داریم هر کاری در عرصه بخواهیم انجام دهیم فقط با حضور فعال مردم میسر است و در حوزه منابع‌طبیعی نیز اگر به دنبال موفقیت و اثربخشی مطلوب هستیم باید حفاظت و نگهداری از عرصه‌های منابع طبیعی را به مردم بدهیم.

حفاظت از جنگل‌های هیرکانی تقویت می‌شود

مهندس آقایی گفت: تا سال گذشته برای یک میلیون و 50 هزار هکتار از جنگل‌های هیرکانی طرح حفاظت داشتیم اما در سال جاری قصد تقویت و توسعه حفاظت از این منابع ارزشمند را داریم به نحویکه برای حفاظت کل دو میلیون و 70 هزار هکتار جنگل‌های هیرکانی مناقصه برگزار می‌کنیم.

برای نجات شمشاد هیرکانی اهتمام جدی داریم

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به اینکه از 41 هزار هکتار شمشاد هیرکانی، 35 هزار هکتار خشک شده است، افزود: علیرغم اینکه سازمان‌های بین‌المللی رسما اعلام کرده‌اند که شمشاد از بین خواهد رفت، اما تمام تلاش خود را برای نجات این گونه هیرکانی بکار خواهیم بست و همه راهها از جمله قلمه‌گیری، محلول پاشی، تهیه و نگهداری بذر در شرایط متنوع را استفاده خواهیم کرد.

آقایی افزود: طی ماه‌های گذشته رویش‌های جدید در شمشادها را شاهد بوده‌ایم و این موضوع باعث امیدواری کارشناسان شاده است.

با بهره‌برداری غیر اصولی مخالفیم

رئیس سازمان جنگل‌ها در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ما با کشاورزی، معدن و تله کابین مخالف نیستیم اما با تخریب منابع‌طبیعی بواسطه بهره‌برداری غیر اصولی مخالفیم و اگر اخبار و اطلاعاتی در این خصوص برسد پیگیری می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته 27000 پرونده برای متخلفین حوزه منابع‌طبیعی تشکیل شده است از جدیت سازمان جنگل‌ها با متجاوزین و مخربین عرصه‌های منابع‌طبیعی خبر داد و گفت: ما فرد روستایی را که منابع‌طبیعی را تخریب می‌کند، زمین خوار نمی‌دانیم و معتقدیم نحوه برخورد با این قشر در مقایسه با افرادی که از شهر به روستا می‌آیند و به انحاء مختلف به اراضی ملی تجاوز می‌کنند باید متفاوت باشد.

بخش مرتع تقویت شده است

مسئول اول منابع‌طبیعی کشور همچنین به گسترش اقدامات بیولوژیکی در مراتع کشور اشاره کرد و گفت: از سال گذشته اعتبارات حوزه مرتع افزایش قابل توجه داشته و تحرک خوبی در اقدامات اجرایی این بخش ایجاد شده است.

مهندس آقایی افزود: با اجرای عملیات‌های مختلف از جمله بذرپاشی و کپه‌کاری و به لطف بارش‌های الهی، پوشش گیاهی این عرصه‌ها تقویت شده است.
تعداد مشاهده خبر33 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal