برداشت مکانیزه اسپرس با کمباین جهت تولید بذر برای اولین بار در استان اردبیل
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نیر، از برداشت مکانیزه اسپرس با کمباین جهت تولید بذر برای اولین بار در استان خبر داد.
1398/05/17

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان اردبیل، رضا ناصری با اعلام این خبر افزود: در سال زارعی جاری هزار و 150 هکتار از مزارع این شهرستان به زیر کشت اسپرس رفته که از این میزان، هزار و 150 هکتار آن آبی و 100 هکتار آن به صورت دیم می باشد.

این مقام مسئول در این خصوص افزود: برداشت مکانیزه اسپرس دیم با کمباین جهت تولید بذر برای اولین بار در استان در مزرعه آقای علیشان فاتحی ساکن روستای گلستان واقع در دهستان رضا قلی قشلاقی از توابع بخش مرکزی به مساحت 2 هکتار با حضور کارشناسان معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان انجام گردید که طی آن مقدار 1 تن بذر اسپرس حاصل گردید.

وی افزود: کاشت این محصول باعث بهبود کیفیت فیزیکی و شیمیایی خاک را باعث می‌گردد چون از طرفی به دلیل داشتن ریشه‌های عمیق باعث شکسته شدن لایه‌های نفوذ ناپذیر زیرین خاک و از طرفی دیگر به دلیل غدد تثبیت ازت، باروری خاک را باعث می‌شود. ضمناً به علت داشتن همین ریشه‌های عمیق و قدرت استقرار بالا، جهت جلوگیری از فرسایش آبی و بادی خاک در شیب‌های تند قابل استفاده‌است. مقاومت به سرما از جمله مواردی است که باعث شده تا اسپرس در پاییز به مدت طولانی‌تر از یونجه به رشد خود ادامه بدهد و در بهار زودتر فعالیت رویشی خود را آغاز نماید. موضوع اخیر در بررسی‌های مشاهده‌ای در مناطق سردسیر کشور رویت گردید.

تعداد مشاهده خبر128 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal