عملیاتی شدن پلاک‌گذاری و هویت‌بخشی به ماشین‌های کشاورزی در سال جاری
1398/05/16

مدیرکل مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهادکشاورزی از پلاک و هویت‌بخشی به ماشین‌های کشاورزی خبر داد و گفت: 241 هزار دستگاه ماشین‌های کشاورزی پلاک‌گذاری شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهادکشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان همدان، کامبیز عباسی در آیین افتتاح شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی کشاورزی و چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت مرغداری، دامپروری و شیلات در همدان، اظهار کرد: نمایشگاه همدان جزو بهترین نمایشگاه‌های کشاورزی در کشور است به طوری که بهترین و باکیفیت‌ترین ماشین‌آلات کشاورزی در همدان عرضه می‌شود.

وی تصریح کرد: همدان قطب بذرکار سازان و سمپاش سازان کشور است به طوری که از 2500 بذرکار تولیدی در کشور 2000 دستگاه در این استان تولید می‌شود.

این مسوول با بیان این که سال‌های اخیر یکی از سال‌های طلایی در حوزه سرمایه‌گذاری مکانیزاسیون کشور بوده است، افزود: از نیمه دوم سال 92 تا کنون 8200 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در بخش مکانیزاسیون کشاورزی صورت گرفته که شاید در تاریخ کشور این حجم از سرمایه‌گذاری در بخش مکانیزاسیون کشاورزی بی‌سابقه بوده است.

عباسی با اشاره به این که خوداتکایی در گندم کشور ناشی از تأمین بیش از 20 هزار دستگاه بذرکار با تیکه بر صنعت داخل کشور بوده است، ادامه داد: در صنعت ماشین‌های کشاورزی موجودی ماشین‌های اثرگذار در کشور بسیار افزایش یافته است.

این مقام مسئول با تأکید بر این که در صنعت ماشین‌های کشاورزی 95 درصد گندم و جو موجود در کشور با کمباین‌های ساخت داخل برداشت می‌شود، گفت: 400 هزار ماشین کشاورزی در کشور وجود دارد که در منشور صنعتی کشور جایی ندارد.

مدیر کل مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهادکشاورزی با اشاره به این که ماشین‌های کشاورزی در اولویت بخش صنعت کشور نیست، خاطرنشان کرد: اعتقاد داریم باید بخش صنعت دقت و توجه بیشتری به این بخش داشته باشد.

عباسی با تأکید بر این که بخش صنعت کشور توجه دوچندانی به صنعت ماشین‌های کشاورزی داشته باشد، ادامه داد: چرخیدن چرخ یک تراکتور با چرخیدن چرخ‌های ماشین و موتورسیکلت متفاوت است چرا که انبوهی از غذا با چرخش تراکتور در مزارع تولید می‌شود که امنیت غذایی به کشور می‌دهد.

وی با بیان این که 270 عرضه کننده ماشین‌های کشاورزی در کشور وجود دارد، یادآور شد: 300 عرضه کننده لوازم و تجهیزات آبیاری در کشور وجود دارد و در خیلی از تجهیزات آبیاری به تولید داخل رسیده‌ایم.

این مسوول تصریح کرد: در بخش‌های مختلف کشاورزی بیش از 95 درصد تکیه بر تولید داخل وجود دارد و شاید 5 تا 10 درصد وابسته به خارج باشیم.

عباسی با تأکید بر این که بخش ماشین‌های کشاورزی به عنوان نهاده دیده شود، بیان کرد: 95 درصد تولید داخلی ما نیاز ارزی دارد و باید تأمین ارز این بخش که سالانه 250 تا 300 میلیون دلار کفایت می‌کند در اولویت قرار گیرد.

مدیرکل مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهادکشاورزی افزود: در حوزه استانداردسازی ماشین‌های کشاورزی در کشور تولیدات ما نزدیک به اتفاق تولیدات از استانداردهای ملی تبعیت می‌کنند.

وی با اشاره به پلاک‌گذاری و هویت‌بخشی ماشین‌های کشاورزی برای اولین بار در کشور، عنوان کرد: از سال 85 تا سال 91 فقط 20 هزار دستگاه پلاک‌گذاری شده بود که از سال 92 تاکنون 221 هزار دستگاه ماشین کشاورزی پلاک‌گذاری شد و امروز در کشور 241 هزار دستگاه ماشین کشاورزی پلاک‌گذاری شده است.

عباسی یادآور شد: کارت سوخت ماشین‌های کشاورزی در بستر کارت بانکی عملیاتی شد و تمام ماشین‌های کشاورزی صاحب کارت سوخت خواهند شد که هم‌اکنون در 3 استان سمنان، کهکیلویه و بویراحمد و تهران از ابتدای مرداد این کار اجرایی شده است.

تعداد مشاهده خبر12 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal