راهبرد سازمان جهاد کشاورزی قم کاهش ضایعات تولید کشاورزی است
مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی قم گفت:‌ از جمله راهبردهای مهم این سازمان در سال رونق تولید،‌ کاهش حجم ضایعات در جریان تولید محصولات کشاورزی است.
1398/05/16

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان قم، حسین طاهری‌فرد افزود:‌ در سال جاری برای پشتیبانی از فعالیت بهره‌برداران بخش کشاورزی استان به ‌منظور افزایش ضریب تبدیل و کاهش ضایعات در فرآیند تولید محصولات،‌ از همه ظرفیت‌های سازمان جهاد کشاورزی استفاده خواهد شد.

وی افزود:‌ تنوع‌بخشی به فعالیت‌های رایج در بخش کشاورزی و افزایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری در آن از دیگر راهبردهای سازمان جهاد کشاورزی در سال 98 می‌­باشد.

طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال 1395، قم دارای 127 روستا با جمعیت بالای 20 خانوار است؛ جمعیت ساکن مناطق روستایی این استان بیش از 55 هزار و 865 نفر است که در قالب 17 هزار و 385 خانوار زندگی می‌کنند.

در بخش کشاورزی کل زمین‌های قابل‌کشت قم برابر 105 هزار و 730 هکتار است که این میزان 46/0 درصد کل اراضی قابل‌کشت کشور می‌باشد که شامل 20 هزار هکتار باغ و 42 هزار هکتار زراعت است.

میزان متوسط تولید بخش کشاورزی قم در سال برابر 746 هزار تن شامل 425 هزار تن محصولات زراعی و باغی، یک هزار و 500 تن آبزیان و 320 هزار تن محصولات دامی است.

وی ادامه داد: مدیریت صنایع سازمان جهاد کشاورزی قم تلاش می‌کند تا علاوه بر ایجاد ارزش‌افزوده در فعالیت‌های اقتصادی کشاورزی، در جهت کاهش ضایعات و افزایش جذب مواد خام و ایجاد فرصت‌های جدید شغلی اقدام نماید.

طاهری فرد افزود:‌ بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده با توجه به تنوع بخشی به تولیدات بخش کشاورزی استان همانند تولید گل محمدی، گیاهان داروئی، تولید محصولات کشاورزی حاصل از اصلاح الگوی کشت و همچنین بارآوری باغات پسته، این مدیریت نسبت به صدور‌ مجوزهای لازم برای فعالیت بخش خصوصی و معرفی متقاضیان اخذ تسهیلات در کوتاه‌ترین زمان ممکن اقدام می­نماید.

وی بیان کرد: ارائه بسته‌های حمایتی و مشاوره­های کارشناسی جهت تشویق سرمایه‌گذاران علاقه‌مند به فعالیت در بخش صنایع تبدیلی و غذایی استان از دیگر برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی در سال رونق تولید است.

وی ادامه داد: نظر به این که صنایع تبدیلی و غذایی از جمله مهمترین حلقه‌ی زنجیره تولید محصولات کشاورزی برای تولید محصولات سالم می‌باشد لذا حمایت از این صنایع در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی استان قرار دارد.

تعداد مشاهده خبر61 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal