ایجاد زنجیره های ارزش و توسعه کشاورزی قراردادی از راهبردهای وزارت جهاد کشاورزی برای رونق تولید
1398/05/14

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی، گفت: ایجاد زنجیره های ارزش و توسعه کشاورزی قراردادی از راهبردهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی برای رونق تولید است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، دکتر عبدالمهدی بخشنده در نشستی با حضور معاون اقتصادی و معاون امور ویژه دفتر مقام معظم رهبری و برخی از تولیدکنندگان واحدهای بزرگ بخش کشاورزی، اظهار داشت: تغییر نرخ ارز بر نظامات و الگوی کشت محصولات در برخی مناطق کشور تاثیر گذاشته است.

وی افزود: تاثیر تغییرات نرخ ارز بر آن بخش از تولید محصولات کشاورزی که جنبه صادراتی و ارزآوری دارند، بیشتر شده به طوری که سرمایه گذاری ها در تولید محصولات ارزآور افزایش یافته است.

بخشنده گفت: با توجه به نامگذاری امسال با عنوان رونق تولید توسط مقام معظم رهبری و تکلیفی که وزارت جهاد کشاورزی برای تولید محصولات کشاورزی و تامین امنیت غذایی در اقتصاد کلان کشور دارد، این جلسه با حضور تولید کنندگان بزرگ و عمده بخش کشاورزی برای بررسی مسایل و مشکلات افزایش و سرعت تولید تشکیل شده است تا بتوانیم در شرایط تحریم ظالمانه توسط آمریکا، موضوع امنیت غذایی را با موفقیت به جلو ببریم و اهداف نظام را محقق کنیم.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی، ایجاد زنجیره های ارزش را یکی از استراتژی های اصلی طی دو سه سال اخیر در این وزارتخانه دانست و اذعان داشت: ما بخشی از دارایی ها و تسهیلات را در زمینه تشکیل زنجیره های ارزش سوق داده ایم.

وی افزود: در حال حاضر 20 تا 30 درصد تولید مرغ کشور، بخشی از گلخانه ها، گیاهان دارویی و آبزیان به ویژه میگو در زنجیره ارزش قرار گرفته اند.

بخشنده با تاکید بر این که توسعه کشاورزی قراردادی نیز از راهبردهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی است، تصریح کرد: اکثر کشاورزان خرد هستند و از این رو کشاورزی قراردادی کمک می کند که یک شرکت، محور شود و محصولات را از کشاورزان جمع آوری و فرآوری کرده و به بازار عرضه کند و ما هم از کشاورزی قراردادی حمایت می کنیم.

وی با اشاره به پرداخت تسهیلات از سوی بانک ها به بخش کشاورزی گفت: بر اساس قانون، بانک ها باید حداقل 15 درصد از منابع خود را به بخش کشاورزی اختصاص دهند در حالی که به غیر از بانک کشاورزی در سال 97 حدود 8.2 درصد و در سال 96 نزدیک به 7 درصد منابع خود را به بخش کشاورزی تخصیص داده اند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: طبق سرشماری مرکز آمار ایران، سهم بخش کشاورزی از اشتغال کشور افزایش یافته که نشان دهنده پتانسیل خالی در این بخش است.

وی ادامه داد: طبق گزارش مرکز آمار ایران در سال 96 از هر 100 اشتغال جدید در کشور 5 نفر آن در بخش کشاورزی و در سال گذشته از هر 100 اشتغال ایجاد شده 23 نفر در حوزه کشاورزی و روستا بوده است.

تعداد مشاهده خبر220 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal