ضرورت تقویت اثربخشی دستاوردهای تحقیقات کشاورزی
1398/05/14

معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات،‌‌ آموزش و ترویج کشاروزی، بر ضرورت راه‌اندازی مراکز نوآوری به منظور توسعه فناوری‌های نوین در بخش کشاورزی تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان تحقیقات، دکتر کاظم خاوازی در نشست شورای تحقیقات، از روسای موسسه‌های تحقیقاتی خواست در این طرح مشارکت و نقش‌آفرینی کنند.

وی با تاکید بر این که سازمان به سمت تقویت اثربخشی دستاوردهای خود در حرکت است، دستاوردهای موسسه‌های تحقیقاتی از جمله دیم، گیاهپزشکی و اصلاح و تهیه بذر و نهال را اثربخش و خدمات آنان به جامعه بهره‌برداران را شایسته تقدیر دانست.

خاوازی همچنین با اشاره به ضرورت تقویت روابط بین‌الملل از موسسه‌هایی نام برد که در روابط بین‌الملل خود در عرصه علمی پیشتاز هستند و شیوه عملکرد آنان می‌تواند برای سایر موسسات الگو و قابل استفاده باشد.

وی توجه به بودجه‌ریزی بر مبنای عملکرد را از تاکیدات مهم سازمان برنامه و بودجه دانست و بر ضرورت مشارکت کلیه موسسه‌ها و مراکز تحقیقاتی در تعامل با معاونت توسعه مدیریت و منابع سازمان تاکید کرد.

دکتر کامبیز بازرگان معاون پژوهش و فناوری سازمان تحقیقات نیز در این نشست، ضمن ارائه گزارشی تحلیلی از وضعیت بروندادها و دستاوردهای موسسه‌های تحقیقاتی در مقایسه با اعتبارات، بر ضرورت برنامه محوری و مدیریت بهینه منابع در راستای ارتقای اثربخشی تاکید کرد.

رئیس موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال نیز با ارائه گزارشی پیرامون توسعه فناوری‌های نوین در تولیدات کشاورزی دنیا، بر ضرورت تغییر رویکرد به سمت بهره‌مندی از نوآوری در عرصه علوم کشاورزی تاکید کرد.

دکتر محمدحسن عصاره با اشاره به اهمیت توجه به کالاهای دانش بنیان بخش کشاورزی از جمله بذر در ثروت‌آفرینی، جهش علمی دنیا برای ورود جدی مباحث پژوهشی درموضوعات تقاضا محور را یادآور شد.

وی با بیان این که امروز پروپوزال‌های پژوهشی به گونه‌ای تعریف می‌شود که یک سمت آن به بازار ختم می‌شود، خاطرنشان ساخت: پژوهش‌ها امروز دیگر حالت کلاسیک را ندارد و بررسی‌های صورت گرفته در کشورهای دنیا نشان می‌دهد صنعت کشاورزی در استفاده از فناوری‌های روز در مقایسه با سایرین از پیشگامی بیشتری برخوردار است.

وی با اشاره به بروز و ظهور زمینه‌های جدید در کسب و کار به طرح موضوعی پیرامون ایجاد مراکز نوآوری پرداخت و ابراز امیدواری کرد بتوان با حمایت از بخش خصوصی از ظرفیت‌های بیشمار زیست‌بوم‌های جدید کارآفرینی از جمله استارت‌آپ‌ها و واحدهای فناور بتوان در خدمت توسعه بخش کشاورزی بهره‌مند شد.

در این مراسم، نماینده ولی فقیه در سازمان، با اشاره به جایگاه رفیع علما در دین مبین اسلام، حلم و بردباری را از ویژگی های زییبنده صاحبان علم و دانش برشمرد.

حجت الاسلام سعیدیان، انتفاع از آثار مراتب عالی علمی را برای عالمان در نتیجه بهره جستن از علم برای ارتقای زندگی مردم و توجه به رشد عمومی جامعه دانست و برای همه دست اندکاران علم و پژوهش کشور به ویژه در تامین امنیت غذایی آرزوی موفقیت کرد.

گفتنی است؛ شورای تحقیقات با حضور دکتر کاظم خاوازی معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی، دکتر رسول زارع قائم مقام سازمان، دکتر کامبیز بازرگان معاون پژوهش و فناوری، دکتر سیدباقر محمودی معاون توسعه منابع و مدیریت، دکتر مویدی معاون سازمان و رئیس موسسه آموزش و ترویج، روسای موسسه‌های تحقیقاتی و مدیران کل دفاتر ستادی در سالن فجر برگزار شد.

تعداد مشاهده خبر154 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal