پلاک 15 رقمی برای هویت‌دار کردن دام‌های خراسان جنوبی
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان جنوبی گفت: تمامی دام‌های سبک و سنگین استان با نصب پلاک 15 رقمی روی گوش و ثبت آن در یک سامانه جامع هویت‌دار می‌شوند.
1398/05/13

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، محمود اشرفی‌گل افزود: اولویت نخست در استان پلاک‌گذاری دام سنگین به ویژه 30 هزار نفر شتر است.

وی بیان کرد: تا پایان شهریور امسال باید مجموع شتر استان پلاک‌گذاری و در سامانه مربوط ثبت شود چراکه پس از اتمام مهلت، شتر فاقد پلاک در هر مکانی قاچاق محسوب و ضبط می‌شود.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه براساس استانداردهای بین المللی پلاک دام‌ها 15 رقمی است افزود: این پلاک‌ها برای خرید و فروش، حمل و نگهداری تعیین هویت و در سامانه پنجره واحد جهاد کشاورزی ثبت می‌شود.

وی تاکید کرد: بعد از پلاک‌گذاری دام، ارایه خدمات توسط دستگاه‌های اداری به صاحبان دام منوط به دارابودن شماره ملی دام است زیرا در این طرح پلاک‌گذاری نوع دام، دامداری، استان و دامدار مشخص است.

اشرفی‌گل مهمترین مزیت طرح پلاک‌گذاری دام را جلوگیری از قاچاق آن دانست و تصریح کرد: همچنین داشتن بانک اطلاعاتی دقیق برای آمارگیری جمعیت دامی، واکسیناسیون، اصلاح نژاد دام، میزان تولید گوشت قرمز و شیر خام از دیگر مزیت‌های این طرح است.

وی ادامه داد: حسب دستور استاندار خراسان جنوبی، برای پلاک‌گذاری شتر ابتدا اولویت با شهرستان نهبندان و سپس خوسف است چراکه بیشترین جمعیت شتر را دارد و قاچاق یا ظن به قاچاق این دام در این شهرستان با توجه به مرزی بودن نیز بیشتر است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی یادآور شد: برای پلاک‌گذاری دام سنگین استان 11 کارگزاری بیمه کشاورزی در استان به عنوان مجری طرح تعیین شده که نسبت به بیمه دام نیز اقدام خواهد شد.

وی اظهار داشت: دامداران به دلیل پرداخت هزینه‌های پلاک‌گذاری و بیمه از این طرح استقبال نمی‌کنند اما باید حتما نسبت به پلاک‌گذاری دام شتر تا پایان مرداد و دام سبک تا پایان سال اقدام کنند چون اعتبار دولتی اختصاص نیافته است.

اشرفی‌گل افزود: از مجموع 30 هزار نفر شتر در استان تاکنون چهار هزار و 500 نفر پلاک‌گذاری شده است.

وی بیان کرد: پلاک 15 رقمی هر دام بعد از کشتار از سامانه خارج می‌شود و در صورت فروش به شخص دیگر نیز با نام دامدار دوم ثبت خواهد شد که اطلاع‌رسانی در این زمینه با اعضای شورا، دهیاران و از شیوه‌های دیگر در حال انجام است.

تعداد مشاهده خبر33 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal