کشت بیش از 700 هکتار پنبه در شهرستان بیله سوار
با توجه به استقبال نکردن کشاورزان طی چند سال گذشته از توسعه کشت پنبه به دلیل هزینه‌های بالای تولید، مکانیزه نبودن کشت، نبود نیروی کارگری و افزایش هزینه‌های مربوط به کاشت، داشت و برداشت، کشت این محصول با توجه به حمایت‌های دولت و سیاست‌های ویژه درباره خرید تضمینی این محصول جانی دوباره گرفت.
1398/05/12

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بیله سوار از کشت بیش از 700 هکتار پنبه در این شهرستان خبر داد و افزود: بعد از سال‌ها، کشت پنبه در اراضی کشاورزی شهرستان از سر گرفته شد.

ربعلی جهانی گفت: با توجه به استقبال نکردن کشاورزان طی چند سال گذشته از توسعه کشت پنبه به دلیل هزینه‌های بالای تولید، مکانیزه نبودن کشت، نبود نیروی کارگری و افزایش هزینه‌های مربوط به کاشت، داشت و برداشت، کشت این محصول با توجه به حمایت‌های دولت و سیاست‌های ویژه درباره خرید تضمینی این محصول جانی دوباره گرفت.

وی اظهار داشت: در سال جاری 740 هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان به زیر کشت این محصول رفته که شامل ارقام مای، لیدر، لودوز و ماکسا با میانگین متوسط عملکرد بیش از 3 تن در هکتار بوده که پیش بینی می شود امسال بیش از 2100 تن پنبه از این میزان سطح زیر کشت برداشت شود.

جهانی خاطرنشان کرد: مباحث مربوط به اشتغالزایی، تامین مواد اولیه صنایع نساجی و کارخانجات پنبه‌پاک‌کنی موجود در کشور و سایر صنایع وابسته و همچنین رعایت تناوب زراعی و در نهایت حفظ و پایداری تولید از جمله‌ صرفه‌های اقتصادی مربوط به کشت پنبه است.

جهانی توان اشتغالزایی پنبه در بخش کشاورزی را 2.5 برابر سویا، چهار برابر ذرت و کلزا و 6 برابر گندم دانسته بیان کرد: این محصول به دلیل مبادلات وسیع تجاری اش «طلای سفید» لقب گرفته‌ و از اهمیت اقتصادی فراوانی برخوردار است.

تعداد مشاهده خبر18 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal