500 هزار تن آبزی در کشور تولید شد
1398/05/09

 

معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران گفت: در سال 57 تولید آبزیان 3 هزار و 200 تن بوده که در حال حاضر تولید در این حوزه به 500 هزار تن رسیده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایانا، حسینعلی عبدالحی معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران در مراسم روز مزرعه که با هدف ارائه راهکارهای کمی و کیفی تولید بچه ماهیان خاویاری برگزار شد، با بیان اینکه ایران یکی از برندهای اصلی پرورش ماهیان خاویاری است، گفت: در سال 57 تولید ماهیان و آبزی‌پروری 3 هزار و 200 تن بوده که در حال حاضر تولید در این حوزه به 500 هزار تن رسیده است.

وی در رابطه با وضعیت شیلات و جایگاه ایران افزود: ایران در آبزی پروری رتبه نوزدهم در جهان را دارد و ماهیان خاویاری ایران بعد از چین و روسیه جزو چهار کشور اول دنیا است.

عبدالحی با اشاره به اینکه در بیست استان کشور مانند قم خاویار تولید می‌شود، گفت: همچنین در 10 مزرعه در استان هرمزگان نیز پرورش ماهیان خاویاری انجام می‌شود.

معاون سازمان شیلات ایران با بیان اینکه تولید خاویار پرورشی باید جایگزین خاویار وحشی شود، گفت: صید ماهیان خاویاری وحشی ممنوع است.

وی با اشاره به اینکه در گذشته 22 مزرعه پرورش ماهیان خاویاری در کشور وجود داشته است، تصریح کرد:هم اکنون تعداد این مزارع به 126 مزرعه افزایش یافته است که نتیجه همراهی و همسویی بخش خصوصی و بخش دولتی بوده است.

وی با اشاره به اینکه برای بیست استان کشور مجوز تولید 10 هزار تن گوشت ماهیان خاویاری و 100 تن خاویار صادر شده است، افزود: تولید خاویار پرورشی در سال 97 به 6 تن رسیده است.

عبدالحی با بیان اینکه نیازمند تنوع گونه در توسعه ماهیان خاویاری هستیم، ادامه داد: در حال حاضر عموم ماهیان خاویاری پرورشی از نوع فیل ماهی است.

وی در پایان با اشاره به اینکه سهم شیلات از تولیدات بخش کشاورزی حدود یک درصد است، افزود: سهم درآمدی این بخش در حدود 10 درصد است که سهم قابل توجهی است.

تعداد مشاهده خبر97 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal