همکاری‌های ایران و چین در زمینه دامپزشکی گسترش می‌یابد
1398/05/08

رییس سازمان دامپزشکی کشور گفت: چین و ایران با توجه به روابط تاریخی و دوستانه، زمینه‌های زیادی در حوزه خدمات دامپزشکی برای همکاری مشترک دارند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، دکتر علیرضا رفیعی‌پور در جریان همراهی با محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی ایران به چین، با بیان اینکه ایران دو مساله را با چین دنبال می‌کند، افزود: چین در زمینه نهاده‌های دامی مانند واکسن و دارو می‌تواند به ما کمک کند.

وی با اشاره به پیشرفت بسیار خوب کشور چین در این زمینه و امکان تولید و ساخت واکسن تحت لیسانس در ایران و همکاری با سرمایه‌گذاران ایرانی در این زمینه اظهار کرد: در حوزه نهاده‌های دامی به دانش چینی‌ها نیاز داریم و می‌توانیم ضمن مشارکت با آنها در ایران، علاوه بر صادرات این محصول نیازهای داخل کشور را هم تامین کنیم.

رفیعی‌پور یکی دیگر از زمینه‌های همکاری دو کشور را صادرات برخی اقلام ایران به چین عنوان کرد و گفت: از سوی دیگر محصولات صادراتی خوبی داریم و در این سفر در چارچوب مقررات و ضوابط بین‌المللی برای صادرات 5 قلم کالا با چینی‌ها وارد گفت و گو و مذاکره شدیم.

این مقام مسئول سازمان دامپزشکی کشور با بیان اینکه ایران در برخی از محصولات به مرحله مازاد تولید رسیده اظهار امیدواری کرد تا ایران بتواند این محصولات را به چین صادر کند.

وی یکی از این محصولات را آبزیان از جمله میگو و ماهی دریایی و پرورشی عنوان کرد و گفت: ایران کد اتحادیه اروپا را برای صادرات این محصولات دریافت کرده و به دنبال اخذ مجوزهای لازم برای صادرات به چین نیز هست.

رییس سازمان دامپزشکی کشورمان اظهار کرد: در حوزه صادرات عسل، لبنیات و پای مرغ هم در حال رایزنی با طرف چینی برای صادرات هستیم.

وی با بیان این که در حال حاضر خیلی از کشورهایی که دارای استانداردهای ضعیف تر از ایران هستند، در حال صادرات پای مرغ به چین هستند، گفت: چنانچه این رایزنی‌ها به نتیجه برسد، بازرگانان ما می‌توانند به راحتی این محصولات را صادر کنند.

لازم به ذکر است؛ پیش از حضور رییس سازمان دامپزشکی کشورمان در چین، پروتکلی با حضور وزیران کشاورزی دو کشور و با حضور رییس سازمان دامپزشکی مغولستان امضا شد که شرایط کار را برای تجار دو طرف تسهیل می‌کند و از یک قاعده و رویه متحد الشکل تبعیت خواهد کرد.

ایران در حال حاضر سالانه 35 تا 40 هزار تن گوشت گوسفند وارد کشور می‌کند و مغولستان فعلا در سقف هزار تا یک هزار و 200 تن ظرفیت صادرات به ایران دارد.

رییس سازمان دامپزشکی کشورمان در حاشیه با توجه به ظرفیت‌های دو کشور و همچنین امضای این پروتکل، امکان افزایش واردات گوشت گوسفند از مغولستان وجود دارد که با رضایت مصرف کننده هم همراه بوده است.

تعداد مشاهده خبر80 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal