مرمت و بازسازی قنوات با مشارکت بنیاد برکت در بخش کشاورزی خراسان جنوبی
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان جنوبی از مرمت و بازسازی قنوات با مشارکت بنیاد برکت در بخش کشاورزی استان خبر داد.
1398/05/09

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، غلامرضا قوسی با اشاره به این که 30 درصد قنوات خراسان جنوبی با کاهش آبدهی مواجه است گفت: در حال حاضر 25 درصد اراضی کشاورزی استان معادل 37 هزار هکتار از آب قنوات آبیاری می‌شود.

وی در آیین امضای تفاهم‌نامه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و استانداری خراسان جنوبی اظهار داشت: طرح هایی که در بحث مشارکت با بنیاد برکت در بخش کشاورزی پیشنهاد شده در بحث مرمت و بازسازی قنوات است.

این مسوول از وجود 6 هزار و 252 رشته قنات در استان خبر داد و افزود: از این تعداد 2 هزار و 700 رشته بازسازی و 10 درصد قنات‌ها خشک شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به این که 30 درصد قنوات خراسان جنوبی با کاهش آبدهی مواجه است بیان کرد: در حال حاضر 25 درصد اراضی کشاورزی استان معادل 37 هزار هکتار از آب قنوات آبیاری می‌شود.

قوسی با اشاره به اینکه 3 هزار و 555 رشته قنات استان نیاز به بازسازی و مرمت دارد تصریح کرد: 110 رشته به طول 95 کیلومتر برای مشارکت با بنیاد برکت پیشنهاد شده است.

وی با بیان اینکه با اجرای این طرح‌ها 5 هزار و 500 خانوار روستایی استان از مزیت آنها برخوردار می‌شوند خاطرنشان کرد: با ایجاد استخرهای ذخیره آب به تعداد 152 مورد و هزینه‌کرد 6 میلیارد تومان زمینه تثبیت اشتغال در روستاها فراهم شده و 6 هزار و 721 خانوار بهره‌مند خواهند شد.

محصولات راهبردی و مهم در داخل استان فرآوری و بسته‌بندی شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی یادآور شد: در حال حاضر 38 درصد محصول زعفران، 21 درصد محصول زرشک و 0.07 درصد محصول عناب در استان فرآوری می‌شود.

قوسی با بیان اینکه به دنبال این هستیم تمام محصولات راهبردی و مهم در داخل استان فرآوری و بسته‌بندی شود اظهار داشت: با اتمام طرح‌های مذکور زمینه اشتغال 800 نفر به صورت مستقیم فراهم و اشتغال 2 هزار و 400 نفر نیز تثبیت می‌شود که در این زمینه از ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) تقاضای مساعدت داریم.

وی با اشاره به آغاز پرورش ماهی تیلاپیا در استان افزود: تولید 5 هزار تن ماهی تیلاپیا در استان هدف‌گذاری شده و 50 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

تعداد مشاهده خبر17 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal