آبخیزداری راهکاری اساسی برای خشکسالی و ترسالی
1398/05/07

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، آبخیزداری را راهکاری اساسی برای خشکسالی و ترسالی دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جنگل‌ها، مهندس خلیل آقایی در دیدار با استاندار سمنان،‌ اجرای طرح‌های آبخیزداری را کاری ماندگار در منابع ‌طبیعی اعلام کرد و گفت: کارکرد و اثربخشی طرح‌های آبخیزداری هم برای سال‌های ترسالی و هم خشکسالی است.

وی از استاندار سمنان درخواست کرد در بخش هزینه‌ای به منابع ‌طبیعی استان کمک کند.

در این دیدار استاندار سمنان نیز، به بهره‌برداری بی‌رویه از منابع آبی استان اشاره کرد و افزود: بیش از 70 درصد منابع آبی استان برداشت می‌شود و این امر اهمیت آبخیزداری را دو چندان می‌کند.

علیرضا آشناگر، کاهش خسارات سیل، جلوگیری از رسوب و کاهش فرسایش خاک را از کارکردهای مهم آبخیزداری و آبخوانداری برشمرد و از رییس سازمان جنگل‌ها خواست اعتبارات بیشتری از صندوق توسعه به بخش آبخیزداری استان سمنان اختصاص دهند.

این مسوول سطح پوشش گیاهی استان را با توجه به گستردگی آن بسیار پایین دانست و بر توسعه و گسترش فضای سبز استان تاکید کرد.

به گفته وی، استان سمنان 350 هزار هکتار جنگل دارد که این رقم با توجه به پهناوری استان، ناچیز است.

آشناگر با اشاره به این که 80 درصد استان سمنان کویری و بیابانی است، ادامه داد: کویرها و بیایان‌ها نیز دارای جاذبه‌های گردشگری هستند که باید از این ظرفیت بهره‌برداری‌های لازم انجام شود.

استاندار سمنان موقعیت جغرافیایی این استان را به دلیل همجواری با 9 استان تهران، اصفهان، قم، یزد، گرگان، مازندران و خراسان‌های رضوی، شمالی و جنوبی بسیار مهم و اساسی خواند و خواستار جلوگیری از توسعه و گسترش بیابان‌ها در استان سمنان شد.

به گفته وی، گسترش اراضی بیابانی و هجوم شن‌های روان و گرد و غبار می‌تواند علاوه بر سمنان بر کلانشهر تهران و دیگر استان‌ها تاثیرگذار باشد.

در این دیدار مدیر کل منابع طبیعی استان سمنان نیز با ارائه گزارشی از سیمای منابع‌ طبیعی استان به عملکرد آبخیزداری در سال 97 و 98 اشاره کرد و گفت: در سال گذشته 21 میلیارد و 800 میلیون تومان برای اجرای طرح‌های آبخیزداری سرمایه‌گذاری شده و این طرح‌ها از پیشرفت فیزیکی صد در صدی برخوردار بودند.

علینقی حیدریان با بیان این که در سال 98 کلیه قراردادها با پیمانکاران بسته شده و مراحل اجرایی کار آغاز شده است، افزود: بخشی از اقدامات در هفته دولت و مابقی در دهه فجر افتتاح می‌شود.

بر اساس این گزارش، در سال جاری برای انجام اقدامات آبخیزداری در استان سمنان 60 میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی و 20 میلیارد تومان از محل استانداری اختصاص داده شده است.

تعداد مشاهده خبر164 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal