توسعه فعالیت‌های صیادی با اولویت حفاظت از محیط زیست
1398/05/06

معاون وزیر و رئیس سازمان شیلات ایران گفت: ما متعهد شدیم که در توسعه فعالیت‌های صیادی، دغدغه حفاظت از محیط زیست را در اولویت کاری خود برجسته‌تر از گذشته اجرایی کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان شیلات ایران، دکتر خون‌میرزایی در نشست بررسی پیش‌نویس دستورالعمل اجرایی مدیریت صید ترال، پس از استماع نظرات کارشناسی مدعوین از موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور، سازمان حفاظت محیط زیست و مدیران داخلی شیلات، اظهار داشت: فعالیت‌های شیلاتی را توسعه نخواهیم داد مگر این که بررسی‌های لازم برای کمک به حفاظت از محیط زیست صورت گرفته باشد.

وی افزود: فعالیت‌های صیادی بخشی از فعالیت‌های محیط زیستی است و محدودیت‌هایی که در این حوزه وجود دارد، در نگاه حاکمیتی و حفظ ذخایر، دغدغه همه ماست.

خون میرزایی با تاکید بر این که دغدغه‌های مدیریت ذخایر و حفاظت از محیط زیست دغدغه‌ای مشترک است، گفت: باید از فرصت‌ها برای انجام مطالعات و پژوهش‌های مستمر بهره گیریم.

رئیس سازمان شیلات ایران با اشاره به تجربه صید غیرمجاز و غیرمسئولانه ماهیان خاویاری در گذشته و عدم توجه به حفاظت از ذخایر آن خاطرنشان کرد: اکنون به منظور مدیریت ذخایر ناچار به اعمال محدودیت‌ها و سختگیری‌ها هستیم البته لغو مجوزها بازدارنده نیست و لازم است ابهامات موجود برطرف شود.

وی افزود: مهمترین مشکل ما جامعه صیادی غیرمجاز است زیرا هیچ گونه اطلاعاتی از فعالیت و میزان صید آنها نداریم. در حالی که متاسفانه عمده برخورد ما با صیادان مجاز می‌باشد.

این مسوول با اشاره به این که مجازات‌های فعلی بازدارنده نیست، تصریح کرد: اگر قرار است کاری صورت گیرد باید همه موارد و جوانب را به طور کارشناسی در نظر بگیریم.

خون‌میرزایی گفت: همکاران ما در موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور در بسیاری از پروژه‌های تحقیقاتی و موضوعات مورد نظر سازمان محیط زیست صاحب نظر و برجسته هستند و می‌توانند به عنوان یک بخش تحقیقات اجرایی قوی، به مطالعات سازمان محیط زیست و سایر فعالیت‌ها کمک کنند.

وی از حاضران در جلسه درخواست کرد دغدغه‌های کلی محیط زیستی را به صورت کلی در روی این دستورالعمل مطالعه کنند تا ابهامات برطرف شود.

معاون محیط زیست دریایی و تالاب‌ها نیز در این جلسه با اشاره به ضرورت و اهمیت مدیریت صید و ذخایر آبزی اظهار داشت: در راستای حفاظت از ذخایر لازم است ابزارهای نظارتی و اجرایی ما تقویت شود.

دکتر لاهیجان‌زاده با بیان این که باید این نشست را به عنوان فرصتی برای هم‌اندیشی و هم‌افزایی برای مدیریت ذخایر غنیمت بشماریم، افزود: ضروری است مجموعه هیات علمی و کارشناسان شیلاتی در این زمینه به منظور تکمیل و ارائه ایده‌های شیلاتی زمان و انرژی بیشتری صرف کنند، کمیته کارشناسی تشکیل دهند و روی آئین‌نامه و دستورالعمل بیشتر کار کنند تا با بیشترین غنای محتوایی برای مصوبه، نهایی شود.

وی در پایان مطالب خود آمادگی سازمان محیط زیست را در این خصوص اعلام کرد.

گفتنی است؛ به منظور بررسی و ارزیابی پیش‌نویس دستورالعمل اجرایی مدیریت صید ترال، نشستی به میزبانی سازمان شیلات ایران و به ریاست معاون وزیر و رئیس سازمان شیلات، با حضور دکتر لاهیجان‌زاده معاون محیط زیست دریایی و تالاب‌ها، دکتر محمود بهمنی رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور، دکتر تقوی مشاور رئیس موسسه تحقیقات و علوم شیلاتی کشور و جمعی از معاونین و مدیران داخلی سه مجموعه در تاریخ 6 مرداد 1398 در محل سالن جلسات شیلات ایران برگزار شد.

تعداد مشاهده خبر385 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal