چهارمحال و بختیاری از استان های پیشرو در مصرف بهینه آب کشاورزی است
1398/05/03

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: استان چهارمحال و بختیاری یکی از استان های پیشرو در مصرف بهینه آب در صنعت کشاورزی می باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان چهارمحال و بختیاری، مهندس علیمراد اکبری در سفر به استان چهارمحال و بختیاری در شورای برنامه ریزی و توسعه استان با بیان این مطلب افزود: 54 درصد از اراضی این استان به سامانه نوین آبیاری مجهز شده است.

وی گفت: استان های هرمزگان و چهارمحال و بختیاری با اجرای بیش از 54 درصد سیستم آبیاری نوین در اراضی زراعی و باغی، رتبه اول و دوم کشور را به خود اختصاص داده اند.

این مقام مسئول با بیان اینکه الگوی کشاورزی بادام یکی از بهترین الگوها در بخش کشاورزی است که خوشبختانه در چهارمحال و بختیاری وجود دارد، ادامه داد: منابع جهت توسعه سیستم‌های آبیاری تحت فشار در اراضی با مساحت 8 هزار هکتار تامین می‌شود.

اکبری با تاکید بر این که هیچ محدودیتی برای تامین منابع جهت توسعه سیستم‌های آبیاری تحت فشار در چهارمحال و بختیاری وجود ندارد، اظهار کرد: پایه اقتصاد این استان کشاورزی است که با توجه به الگوی پیش‌بینی شده برای آن که همان بادام است باعث ارتقا سطح زندگی مردم خواهد شد.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: 12 پروژه کشاورزی که در حوزه کارون واقع شده‌اند برای توسعه چهارمحال و بختیاری بسیار مهم هستند که از منابع ملی جهت تکمیل آن‌ها کمک می‌شود.

وی گفت: چهارمحال و بختیاری به ‌لحاظ دارا بودن شرایط اقلیمی خاص ظرفیت آن را دارد که سالانه 3 هزار هکتار باغات دیم در اراضی شیبدار آن ایجاد شود.

معاون آب خاک وزارت جهاد کشاورزی میزان خسارت پدیده سیلاب بهار سال جاری به زیرساخت های بخش آب  و خاک بخش کشاورزی کشور را  نزدیک به 14 هزار میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: با تشکیل پرونده، فرایند پرداخت خسارت از سوی دستگاه های متولی در سطح کشور به سیل زدگان آغاز شده است .

اکبری یادآور شد: سال گذشته 180 هزار هکتار از اراضی سنتی و 100 هزار هکتار از اراضی مدرن تحت پوشش آبیاری نوین قرار گرفت.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون ایجاد شبکه آبیاری نوین در بیش از 20 هزار هکتار از اراضی اجرایی شده است، تصریح کرد: امسال بیش از 20 هزار میلیارد ریال برای اجرای این طرح اختصاص یافته است.

تعداد مشاهده خبر125 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal