سهم 25 درصدی عشایر از گوشت تولیدی در کشور
مدیرکل دفتر ساماندهی و هماهنگی سازمان امور عشایر کشور گفت: عشایر با سهم 190 هزار تنی، 25 درصد گوشت قرمز تولیدی کشور را به خود اختصاص داده اند.
1398/05/03

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، سیاوش احمدی میرقائد در حاشیه بازدید از سیاه‌چادرهای عشایری آذربایجان غربی اظهار کرد: عشایر با داشتن 25 میلیون رأس دام سبک، 28 درصد دام سبک کشور را در اختیار دارند.

وی با اشاره به اینکه عشایر در 15 هزار نقطه کشور پراکنده هستند، گفت: با این آمار 40 درصد عرصه‌های جغرافیایی کشور محل پراکندگی و استقرار عشایر است.

احمدی اضافه کرد: بیشترین پراکندگی عشایر در استان‌های زاگرس و البرز نشین، آذربایجان‌ها و شرق کشور قرار دارد که آذربایجان غربی نیز رتبه سوم را از نظر تعداد جمعیت عشایرنشین به خود اختصاص داده است.

وی اظهارکرد: جامعه عشایری جامعه‌ای توانمند بوده و یک میلیون و 200 هزار نفر از جمعیت کشور را به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: این تعداد جمعیت عشایری در 101 ایل و 550 طایفه مستقر هستند.

مدیرکل دفتر ساماندهی و هماهنگی سازمان امور عشایر کشور ادامه داد: دولت توجه ویژه‌ای برای توسعه عدالت اجتماعی و بهره‌مندی عشایر از امکانات و خدمات بهداشتی دارد.

وی بیان کرد: در همین راستا ارتقای سطح سواد و ارتقای خدمات فرهنگی و مذهبی جامعه عشایری مصوبه دولت بوده و 22 دستگاه در این بخش‌ها مشارکت دارند.

مدیرکل دفتر ساماندهی و هماهنگی سازمان امور عشایر کشور با اشاره به فعالیت 210 شرکت تعاونی عشایری در کشور گفت: 23 اتحادیه استانی، یک اتحادیه مرکزی و 380 صندوق خرد زنان عشایری در راستای ارائه خدمات بهتر و مطلوب‌تر در کشور فعال هستند.

لازم به ذکر است که دو میلیون و 670 هزار هکتار اراضی مرتعی در این استان وجود دارد که از این مقدار یک میلیون و 600 هزار هکتار با 59 درصد تحت پوشش عشایر استان است؛ آذربایجان‌غربی سومین استان کشور از نظر جمعیت عشایری است و حدود 15 هزار و 599 خانوار عشایری با جمعیتی بالغ بر 104 هزار نفر در این استان زندگی می‌کنند که 3.5 درصد جمعیت استان را تشکیل می‌دهند.

عشایر استان 12 ایل و 21 طایفه مستقل هستند و 16 شهرستان استان دارای عشایر و 336 روستا نیز ویژه عشایر است.

تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal