نهاوند؛ تولیدکننده عمده «گشنیز» کشور
مدیر جهادکشاورزی شهرستان نهاوند با بیان اینکه تولید جهانی گشنیز 220 هزار تن در سال است، اعلام کرد: در سال 12 هزار تن گشنیز در ایران تولید می شود که شهرستان نهاوند 10 هزار تن تولید این محصول را به علت شرایط مساعد به خود اختصاص می دهد.
1398/05/02

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان همدان، حسین خردمند با اشاره به این که اهمیت کشت گشنیز به عنوان گیاه کم آب بر در شرایط خشکسالی و بحران آب نمایان است، اظهار کرد: از مزرعه 17 هکتاری آرش شهاب که در سالجاری بیش از 3150 کیلوگرم در هر هکتار گشنیز برداشت شده، بعد از برآورد وعملکرد محصول به عنوان مزرعه نمونه کشوری سال 98 در شهرستان نهاوند به ثبت رسیده است.

وی ادامه داد: 5 هزار هکتار از اراضی کشاورزی نهاوند زیرکشت گشنیز رفته و 2 هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم مشغول کار در این حوزه هستند.

خردمند با بیان اینکه گشنیز نهاوند در خاورمیانه و حتی کشورهای اروپایی شناخته شده است و به محصولی جهانی تبدیل شده، افزود: شهرستان نهاوند با وجود دارا بودن بیشترین سطح زیرکشت، بیشترین میزان تولید گشنیز در کشور را داراست.

وی بیان کرد: متأسفانه نبود صنایع تبدیلی و بسته بندی مانع توسعه و پیشرفت در این حوزه با وجود ظرفیت های بالای شهرستان است و تلاش کشاورزان به جیب دلالان می رود.

تعداد مشاهده خبر18 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal