کشت زیره سبز در استان زنجان توسعه می‌یابد/ برداشت 65 تن زیره سبز مرغوب از اراضی استان
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، از افزایش سطح زیر کشت گیاهان دارویی استان به بیش از 520 هکتار خبر داد.
1398/05/02

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی زنجان، بهنام اوجاقلو گفت: سطح زیر کشت گیاهان دارویی طی چهار سال گذشته در استان زنجان از 14 هکتار به بیش از 520 هکتار افزایش یافته است.

وی افزود: زیره سبز حدود 250 هکتار از گیاهان دارویی کشت شده در استان را به خود اختصاص داده است.

مدیر باغبانی زنجان با اشاره به این که زیره سبز در حال حاضر در دو شهرستان ابهر و سلطانیه کشت و تولید می‌شود، افزود: قرار است طی سال‌های آتی زیره سبز در تمام شهرستان‌های استان بویژه در شهرستان ماهنشان در قالب طرح توسعه 500 هکتاری کشت گیاهان دارویی کشت شود.

وی خاطرنشان کرد: سال زراعی جاری 160 هکتار از اراضی شهرستان ابهر و 92 هکتار از اراضی شهرستان سلطانیه به کشت زیر سبز اختصاص پیدا کرد و امسال در مجموع حدود 65 تن محصول مرغوب در این دو شهرستان برداشت شد.

اوجاقلو با اشاره به این که توسعه کشت زیره سبز به دلیل این که جزو گونه‌های با نیاز آبی پایین و مقاوم به خشکی است از تاکیدات مجری طرح گیاهان دارویی وزارت متبوع در راستای مقابله با بحران آب محسوب می‌شود، بیان داشت: زیره سبز در استان زنجان به صورت دیم کشت شده و امسال 40 هکتار از سطح زیر کشت این گونه دارویی در استان به دلیل عدم کشت به موقع قابل برداشت نبود.

وی با بیان این که بیش از 80 درصد زیره سبز دنیا در ایران تولید می‌شود، تصریح کرد: در حال حاضر با هدف کنترل نوسان قیمت امکان عرضه زیره سبز تولیدی استان زنجان در بورس فراهم شده و لذا آینده روشنی در زمینه توسعه کشت این گیاه دارویی در استان و به تبع آن اشتغالزایی، صادرات غیرنفتی و ارزآوری پیش‌بینی می‌شود.

این مسوول تصریح کرد: توسعه کشت گیاهان دارویی از سیاست‌ها و برنامه‌های مهم سازمان جهاد کشاورزی استان در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی است و مدیریت باغبانی سازمان با همکاری قابل تحسین مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان‌های تابعه کشت گونه‌های دارویی در استان را به طور جدی پیگیری می‌کند.

تعداد مشاهده خبر37 بار
تصاویر مرتبط

  • تصویر_0
نوع فایل نام فایل توضیحات
خبر_0
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal