تهیه اطلاعات دقیق و افزایش ضریب نفوذ دانش از کارکردهای مهم طرح پهنه‌بندی اراضی زراعی
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: تهیه آمار و اطلاعات دقیق کشاورزان و افزایش ضریب نفوذ دانش به بخش کشاورزی، دو کارکرد مهم و اساسی طرح پهنه‌بندی اراضی زراعی است.
1398/04/31

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی، مهندس اکبر فتحی در جلسه نظام نوین ترویج ضمن بیان این مطلب خطاب به کارشناسان پهنه‌بندی زمین‌های کشاورزی، افزود: اگر نسبت به این دو کارکرد توفیقاتی داشته باشیم بایستی مورد تقدیر و تشویق قرار گیریم در غیر این صورت باید نواقص و ایرادات موجود را برطرف نمائیم و به اهداف تعیین شده دست یابیم.

وی با تاکید بر این موضوع که باید چارچوبی مشخص برای طرح پهنه بندی تعریف شود، ادامه داد: اگر تمامی زیرساخت‌ها و راهبری‌های خود را به سمت و سویی سوق دهیم که کارکردهای طرح پهنه بندی تحقق یابند می توانیم از عملکرد خود راضی باشیم.

فتحی با اشاره به پیش‌بینی تولید یک میلیون و 300 هزار تن گندم در سطح استان توسط کارشناسان پهنه گفت: در صورت شناخت دقیق و کامل کارشناسان پهنه از کشاورزان و بهره‌برداران حوزه کاری خود و نظارت مستمر و منظم بر فعالیت آنان، به راحتی می‌توان اطلاعیه‌های فنی و دانش روز را به این عزیزان انتقال داده و ضریب نفوذ دانش در بخش کشاورزی را ارتقاء بخشید.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با خاطرنشان ساختن این موضوع که در نظام نوین ترویج کشاورزی بر استفاده از خدمات بخش خصوصی در طرح پهنه‌بندی اراضی زراعی تاکید شده است، اظهار کرد: این امر نباید مورد غفلت قرار گیرد، سازمان نظام مهندسی مکلف شده مراکز خدمات غیردولتی را راه‌اندازی کند تا کشاورزان به اختیار بتوانند از خدمات مراکز غیردولتی یا مراکز دولتی بهره مند شوند و از این طریق افزایش تولید با افزایش بهره وری محقق گردد.

وی با تاکید بر اجرای برنامه‌ریزی عملیاتی در تمامی زیربخش‌های کشاورزی از کارشناسان پهنه خواست تا با برنامه‌ریزی عملیاتی و هدفگذاری مشخص و داشتن ایمان قلبی نسبت به کارهای خود، در راستای عینیت یافتن کارکردهای اصلی طرح پهنه‌بندی گام‌های استوارتری بردارند.

فتحی خطاب به کارشناسان پهنه، افزود: پس از گذشت 5 سال از اجرای طرح پهنه‌بندی اراضی زراعی باید آمار و اطلاعات دقیق و متقنی از بهره‌برداران خود در دست داشته باشیم، باید بر فعالیت کشاورزان حوزه کاری خود نظارت مستمر داشته و بتوانیم با محاسبات علمی و درست، ضریب نفوذ دانش به بخش کشاورزی و به تبع آن افزایش تولید را محقق سازیم.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با تاکید مجدد بر لزوم استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و مراکز غیردولتی در اجرای طرح پهنه‌بندی و تحقق اهداف اجرایی این طرح، گفت: مراکز خدمات غیردولتی بایستی با همکاری و تعامل معاونت توسعه و منابع انسانی، مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی و سازمان نظام مهندسی شکل یابند و خدمات خود را به کشاورزان و بهره‌برداران کشاورزی ارائه دهند.

تعداد مشاهده خبر81 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal