به ثمر نشستن کشت فراسرزمینی خراسان جنوبی
1398/04/30

پیگیری‌ها برای کشت فراسرزمینی توسط سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی در سال 96 در کشور اوکراین آغاز شد و سال 97 با ورود مجریان بخش خصوصی طرح اولین کشت فراسرزمینی استان خراسان جنوبی در کشور اوکراین انجام شد و خراسان جنوبی اولین استان کشور لقب گرفت که در کشور اوکراین کشت فراسرزمینی انجام داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان و مسئول پروژه کشت فراسرزمینی خراسان جنوبی در اوکراین درباره آخرین وضعیت این طرح گفت: در بهار سال جاری به عنوان دومین سال کار کشاورزی در کشور اوکراین توسط شرکت زرکاران که 100 درصد سهام آن به تشکل‌های کشاورزی خراسان جنوبی تعلق دارد انجام گرفت و یک هزار هکتار از اراضی در اختیار به کشت گندم، جو و دانه های روغنی آفتابگردان و ذرت اختصاص یافت.

57 میلیارد ریال سرمایه شرکت مجری طرح به ارز تبدیل و به اوکراین منتقل شده است

محمدعلی بیجاری با بیان این که تاکنون هیچ تسهیلاتی به صورت مستقیم به کشت فراسرزمینی اختصاص نیافته است، افزود: سرمایه شرکت زرکاران معادل 57 میلیارد ریال بوده که به ارز تبدیل شده و به کشور اوکراین انتقال یافته است.

وی اضافه کرد: کل سرمایه شرکت سهامی خاص زرکاران پردیس مشرق زمین توسط تشکل بخش کشاورزی شامل شرکت سهامی زراعی اسلام آباد، شرکت سهامی زراعی خضری، شرکت تعاونی تولید روستایی بهدشت بشرویه، اتحادیه شرکت های سهامی زراعی و تعاونی تولید استان، شرکت توسعه بین المللی اقتصادی و عمرانی اقلیم خراسان جنوبی و آقای یوسفی فرد (زنبوردار) تأمین شده است‌.

پیگیری ها برای اخذ تسهیلات تاکنون بی نتیجه بوده است

وی تصریح کرد: البته مکاتبات متعددی با مرکز برای تخصیص تسهیلات به طرح کشت فراسرزمینی استان در اوکراین صورت گرفته و اخیراً هم جلسه ای در مرکز برگزار گردید ولی اجرایی شدن آن نیاز به تصویب به در مرجع بالادستی مثل شورای اقتصاد دارد.

بیجاری در خصوص نوع و میزان برداشت محصولات در این طرح نیز گفت: با توجه به اینکه اجرای طرح شرکت زرکاران در کشور اوکراین در اردیبهشت سال 97 انجام گرفت و تجربه لازم هم وجود نداشت ولی محصولات گندم با میزان برداشت 720 تن، جو با میزان برداشت 201 تن و آفتابگردان با میزان برداشت 515 تن کشت شد.

محصول تولیدی سال 98 در اوکراین را وارد کشور می‌کنیم

وی با بیان این که این محصولات وارد کشور نشده است، اظهار کرد: بخشی از این محصولات صرف پرداخت اجاره زمین و هزینه‌های تولید شده، بخشی به فروش رسید و صرف هزینه کشت سال 98 گردید و مابقی نیز در انبارهای کشور مبدا موجود می باشد.

مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان افزود: لازمه ورود محصولات تولیدی به کشور اولاً وجود کارت بازرگانی بود که اخیراً اخذ گردید، علاوه بر این محصولات باید در حدی باشد که برای حمل مقرون به صرفه باشد و از آنجا که اولین تجربه کشت فراسرزمینی بود که به صورت محدودتر انجام گرفت ضمن اینکه نیاز به اخذ مجوزهای لازم و رفع برخی موانع بود که اقدامات لازم صورت گرفت تا بتوان محصول تولیدی سال 98 را ان‌شاء‌ا... وارد کشور نمود.

افزایش 5 برابری سطح زیرکشت در اوکراین در برنامه

بیجاری در خصوص برنامه‌های آینده برای کشت فراسرزمینی استان نیز گفت: توسعه سطح زیر کشت از هزار به 5 هزار هکتار، ایجاد صنایع تبدیلی (واحد تولید روغن) برای استحصال روغن از محصولات تولیدی و انتقال آن به ایران با هدف رفع بخشی از نیاز داخلی، ایجاد واحد دامپروری برای تولید گوشت و انتقال آن به ایران به منظور رفع بخشی از نیاز داخلی و نیز انجام واردات محصول تولیدی در اوکراین به ایران و همچنین صادرات محصولات مزیت دار استان به اوکراین با استفاده از کارت بازرگانی و در راستای عدم نیاز به انتقال وجه از جمله برنامه‌های آینده کشت فراسرزمینی استان در کشور اوکراین می باشد.

تعداد مشاهده خبر14 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal