مبارزه با آفت مگس زیتون در سطح 3500 هکتار از باغات شهرستان قزوین
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین، از پیش بینی مبارزه با آفت مگس زیتون در سطح 3 هزار و 500 هکتار از باغات شهرستان قزوین خبر داد.
1398/04/30

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین، یوسف درخشان با اعلام این خبر افزود: مگس زیتون آفت مهم باغات زیتون است که در صورت عدم کنترل تا 80 درصد به محصول خسارت وارد می‌کند.

وی اظهار داشت: سال گذشته مبارزه با آفت مگس درسطح دو هزار هکتار انجام و با اقدامات صورت گرفته خسارت به زیر 5 درصد رسید.

به گفته وی، امسال با توجه به بارندگی های مناسب بهاره و رشد علف های هرز در باغات و کاهش نسبی دما ؛ شرایط برای افزایش تراکم و طغیانی شدن آفت مهیا می باشد.

درخشان اظهار داشت: از اوایل فروردین ماه سالجاری 8 ایستگاه پیش آگاهی برای ردیابی و پایش آفت در روستاهای بخش طارم سفلی ایجاد 8 کارشناس بطور مستمر آمار شکار تله ها را ثبت می کنند.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین اضافه کرد : آمار شکارها تله های امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش 30 درصدی را نشان می دهد .

درخشان تصریح کرد : چهارجلسه هماهنگی و یک همایش با حضور دهیاری ها و شوراهای اسلامی روستاها و باغداران تشکیل شده و در 8 روستا که تراکم آفت از 12 تیرماه در حد نرم بوده مبارزه از 18 تیر ماه در این روستاها شروع و تاکنون 405 هکتار مبارزه به روش بیت اسپری و کارت زرد انجام شده است .

به گفته ی این مقام مسئول ؛ در باغات سنتی برای حمایت از باغداران ،محلول سم بصورت رایگان و کارت زرد با نصف بها برای مبارزه عمومی تحویل باغداران می شود.

درخشان خاطر نشان ساخت : پروتئین ، سم و کارت زرد به میزان مورد نیاز فراهم شده و باغداران جهت دریافت و انجام مبارزه به مرکز جهاد کشاورزی منطقه طارم و کلینیک های گیاهپزشکی مستقر در بخش طارم سفلی مراجعه کنند.

وی اظهار دشت در حال حاضر 9هزار و 350 هکتار باغ زیتون اختصاص در شهرستان قزوین وجود دارد که از این میزان 6500 هکتار بارور می باشد.

به گفته وی، پیش‌بینی می‌شود امسال 25 هزار تن زیتون از سطح باغات استان برداشت شود .


 

تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal