50 درصد اعتبارات جبران خسارت سیل به کشاورزی استان‌ها تخصیص یافت
1398/04/29

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی گفت:‌ سیل اواخر سال گذشته و نوروز امسال 13 هزار و 710 میلیارد تومان خسارت به کشاورزان وارد کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان، سید محمد موسوی در جلسه کارگروه استانی پرداخت کمک‌های بلاعوض و تسهیلات بانکی ارزان قیمت به بهره‌برداران خسارت دیده بخش کشاورزی ناشی از سیل فروردین 98 تصریح کرد: از این رقم، 52 درصد در بخش زارعت، هشت درصد باغبانی، 14 درصد در بخش دام، طیور و آبزیان و 26 درصد مربوط به زیرساخت‌ها بوده است.

وی با اشاره به تصویب پرداخت دو هزار و 691 میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض و 2 هزار و 500 میلیارد تومان وام قرض‌الحسنه به خسارت دیدگان افزود: در این راستا، 165 هزار پرونده با رقم 2 هزار و 130 میلیارد تومان در بخش کشاورزی تکمیل شده و 110 هزار مورد با 651 میلیارد تومان توسط کمیته های تخصصی بازدید میدانی و تایید شده است.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی خاطرنشان کرد: 60 هزار پرونده با 400 میلیارد تومان نیز به تصویب کارگروه‌های استان و در نهایت 2 هزار پرونده به پرداخت رسید.

به گفته وی، همچنین تاکنون 40 هزار پرونده با رقم تسهیلاتی 410 میلیارد تومان از استان‌ها به بانک‌های عامل معرفی شده که 2 هزار فقره موفق به دریافت 30 میلیارد تومان تسهیلات شده‌اند.

این مسوول اضافه کرد: در لرستان 21 هزار پرونده با 85 میلیارد تومان تکمیل و از این تعداد 20 هزار با 65 میلیارد تومان بررسی میدانی و تایید شد که در نهایت 14 هزار پرونده با 45 میلیارد تومان به تصویب کارگروه استانی رسیده و آماده پرداخت است.

موسوی در خصوص تسهیلات بانکی کشاورزان سیل‌زده لرستان نیز افزود: 3 هزار و 200 پرونده به ارزش 11 میلیارد تومان بررسی و تایید شده که از این تعداد یکهزار فقره موفق به دریافت چهار میلیارد تومان شده‌اند.

به گفته وی، برای لرستان 290 میلیارد تومان کمک بلاعوض و 270 میلیارد تومان وام چهار درصد توسط دولت مصوب شده است.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی وزرات جهاد کشاورزی در جلسه قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل‌زده استان لرستان نیز، از اختصاص 50 درصد اعتبارات جبران خسارت سیل به کشاورزی استان‌ها خبر داد.

وی افزود: شیوه‌نامه پرداخت تسهیلات نهایی شده و این رقم برای اراضی آبی تا 50 میلیون تومان است.

این مسوول ادامه داد: چنانچه در اراضی سبزی و صیفی و مناطقی که میان تسهیلات مصوب و خسارت وارد شده شکاف معناداری وجود دارد می توان تا 30 درصد بیشتر از رقم تصویب شده را پرداخت کرد.

موسوی با بیان این که اقدامات مطلوبی قبل و بعد از سیل در لرستان انجام شده تصریح کرد: وزارت جهادکشاورزی و کشور همکاری مطلوبی در خصوص سامانه سجاد و ثبت اطلاعات داشته‌اند که در این راستا حدود 20 هزار پرونده در لرستان تشکیل شده است.

وی در خصوص رد برخی پرونده‌های جبران خسارت توسط پژوهشگاه فضایی کشور نیز توضیح داد: با توجه به حذف 14 هزار پرونده در لرستان باید پهنه‌های متاثر از سیل با حضور استاندار بررسی و تعیین و دلایل این حذف شفاف‌سازی شود.

گفتنی است؛ سیل فروردین 98 بیش از یک هزار و 500 میلیارد تومان به زیرساخت‌های کشاورزی استان لرستان و هشت هزار و 500 میلیارد تومان نیز به سایر بخش‌های استان خسارت زد.

تعداد مشاهده خبر23 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal