آغاز عملیات کشت 4 هکتار کینوا به صورت مکانیزه در شهرستان کرمان
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کرمان گفت: کشت 4 هکتار کینوا به صورت مکانیزه در منطقه حجت آباد شهرستان کرمان به صورت مکانیزه انجام گردید.
1398/04/29

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهادکشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان، احمد مسعودی افزود: با توجه به کم آبی شهرستان، بحث تغییر الگوی کشت مناسب و جایگزینی محصولات با نیاز آبی کم در دستور کار قرار دارد که در همین راستا ظرف یکی دو سال اخیر توسعه کشت کینوا به دلیل نیاز آبی کم در دستور کار قرار گرفته و در سال گذشته به صورت آزمایشی کشت و با توجه به استقبال مردم منطقه کشت این محصول به صورت مکانیزه آغاز گردید .

وی با اشاره به این که با توجه به محدودیتی که در زمینه آب داریم وبا هدف حفظ رطوبت خاک، کشت مکانیزه و خاکورزی مکانیزه را به کشاورزان توصیه می کنیم گفت: این نوع کشت با کاهش عملیات خاکورزی، باعث افزایش عملکرد در واحد سطح می‌شود.

مسعودی با ذکر این که این محصول با توجه به عناصر غذایی بالایی که دارد، به عنوان خاویار گیاهی معرفی شده است، گفت: با توجه به شرایط اقلیمی خوبی که شهرستان دارد کشت این محصول به کشاورزان توصیه می‌شود زیرا می‌تواند جایگزین خوبی برای برنج، گندم و جو باشد.

مدیر شهرستان کرمان گفت: گیاه کینوا چند سالی است که به کشور وارد شده و بذر آن در خود کشور تولید می شودکه در اراضی شور نیز قابل کشت می باشد میتواند میانگین دو ونیم تن در هکتار عملکرد را داشته باشد.

وی افزود: این گیاه برای کسانی که دیابت نوع2 دارند مناسب و بیمارانی که به گلوتن گندم حساسیت دارند می توانند کینوا را جایگزین غذای خود استفاده کنند.

این مسوول گفت: جهت تشویق و ترغیب کشاورزان، به ازای هر هکتار سطح زیر کشت ، 5 میلیون تومان به کشاورزان تسهیلات داده می‌شود ودر خصوص تهیه ماشین‌آلات جهت عملیات کاشت داشت و برداشت این محصول محدودیتی وجود ندارد.

تعداد مشاهده خبر11 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal