برگزاری مراسم روزمزرعه ملی ابریشم در مرکز تحقیقات ابریشم کشور
مراسم روز مزرعه ملی ابریشم در مرکز تحقیقات ابریشم کشور با حضور مهندس کوچکی نژاد نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، مهندس درجانی رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان و جمعی از مسئولین خانواده بزرگ جهاد کشاورزی برگزار شد.
1398/04/26

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان، رئیس مرکز تحقیقات ابریشم کشور در این مراسم با بیان این که نقطه کلیدی اقتصاد و تولید، علمی کردن آن است، افزود: با کمک مرکز تحقیقات و دانشگاه گیلان به 12 واریته جدید تخم نوغان با کیفیت و راندمان بالا دست پیدا کردیم.

دکتر صورتی با اشاره به این که توت غذای اصلی کرم ابریشم است عنوان کرد: در شرایط مطلوب به بیش از 2 میلیون اصله نهال اصلاح شده نیاز داریم که در سال پیش رو 1 میلیون اصله در دستور کار قرار گرفته است.

وی افزایش 55 درصدی توزیع تخم نوغان در 10 سال گذشته را موجب بالا رفتن 21 درصدی میزان تولید پیله تر ابریشم دانست و اظهار کرد: از 22 استان پرورش دهنده نوغان به 31 استان پروش دهنده ارتقا یافته ایم.

این مسوول خاطرنشان کرد: سومین محصول با ارزش تولیدی استان،پیله ابریشم است.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور نیز با بیان این که اتکای صنعت ابریشم به تولید داخلی نخ ابریشم از 28 درصد در سال گذشته به 43 درصد افزایش یافته گفت: با برنامه‌ریزی انجام شده در دوره‌ای 5 ساله و با استفاده از ظرفیت های داخلی امکان تولید 3200 تن پیله ابریشم و خوداتکایی در این صنعت پیگیری می شود.

مهندس سروی افزود: در سال جاری، پرورش پاییزه کرم ابریشم در استان های مستعد کشور برنامه ریزی شده و این موضوع با 300 جعبه تخم نوغان آغاز خواهد گردید.

وی گفت:در طرح اصلاح نژاد هیبرید هایی تجاری تولید کردیم که هر جعبه کرم ابریشم 2,5 تا 3 کیلو گرم افزایش تولید پیله تر را خواهیم داشت.

در خاتمه مهندس منشی‌زاده سرپرست مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی هدف از برگزاری روز مزرعه انتقال آخرین یافته‌های تحقیقاتی ابریشم به مروجین، کارشناسان و نوغانداری کل کشور عنوان کرد.

گفتنی است؛‌‌ این مراسم با همکاری سازمان جهاد کشاورزی استان، مرکز توسعه نوغانداری کشور،مرکز تحقیقات ابریشم کشور و با دبیری مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی برگزار شد.

همراه ما در پیام رسان سروش باشید https://sapp.ir/jkgcrasht.ir

تعداد مشاهده خبر30 بار
تصاویر مرتبط

  • برگزاری مراسم روز مزرعه ملی ابریشم در مرکز تحقیقات ابریشم کشور_0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal