50 هزار تن میگو امسال در کشور تولید می شود
1398/04/26

معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران پیش بینی کرد: امسال 50 هزار تن میگو در کشور تولید شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از حسین عبدالحی در رابطه با افزایش تولید میگو در کشور اظهار کرد: سطح زیر کشت میگو سال گذشته حدود یازده هزار هکتار بود که این سطح امسال حدود هزار هکتار افزایش یافته است.

وی افزود: پیش‌بینی ما این است که امسال برداشت میگو به بیش از 50 هزار تن برسد در حالی که در برنامه ششم توسعه برای سال 98 حدود 42 هزار تن بوده است. در سال 97 هم پیش بینی برنامه ششم توسعه رسیدن به 33 هزار تن بود که حدود 47 هزار تن تولید شد.

عبدالحی در ادامه تصریح کرد: طبق پیش بینی ما در استان هرمزگان بیش از هزار و 300 هکتار نسبت به سال گذشته افزایش سطح زیر کشت خواهیم داشت.

معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران با اشاره به میزان تولید در حوزه آبزی پروری اذعان داشت: ما در حوزه آبزی پروری سال گذشته حدود 489 هزار تن تولید داشتیم. برای سال 98 حدود 530 هزار تن تولید خواهیم داشت که بخشی از آن در قفس است.

وی در رابطه با توسعه پرورش تیلاپیا عنوان کرد: در بحث تنوع گونه‌ای با توجه به اینکه مجوز برای تولید تیلاپیا را در 4 استان یزد، سمنان، قم و خراسان جنوبی گرفته‌ایم در نظر داریم تعدادی مزرعه را در این چهار استان فعال کنیم و مقرر شد در این چهار استان ماهی تیلاپیا به صورت تجاری تولید شود.

عبدالحی با اشاره به این نکته که مزارع ماهیان خاویاری روبه افزایش است، تشریح کرد: برای ماهیان خاویاری در حال حاضر در 20 استان مزرعه پرورش داریم که در سال 97 حدود 6 تن خاویار پرورشی برداشت شد و تعداد مزارع 126 عدد بود. پیش‌بینی ما این است که در سال جاری 50 تا 70 مزرعه به این تعداد اضافه شود.

وی افزود: این طرح را در استان خوزستان شروع کرده‌ایم که امسال اجرایی خواهد شد تا در بحث ماهیان خاویاری و تولید خاویار داشته باشیم.

معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران در رابطه با ماهیان گرمابی و سردابی خاطرنشان کرد: در این زمینه بیشتر در بحث بهره وری و افزایش راندمان تولید کار می کنیم و به سمت مکانیزه سازی سیستم ها پیش می رویم اما در مجموع در سال 97، 189 هزار تن ماهی گرمابی و 174 هزار تن ماهی سردآبی و قزل آلا داشتیم، همچنین 60 هزار تن در منابع آبی و میگو هم 47 هزارتن تولید داشتیم.

وی افزود: تولید ماهیان خاویاری حدود 2 هزار و 800 تن بود البته به دلیل بروز سیل و تخریب مزارع پرورش ماهی در استان های چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و لرستان تولید قزل آلا امسال با کاهش مواجه خواهد شد.

عبدالحی در ادامه با اشاره به افزایش حجم آب در دریاچه هامون تصریح کرد: در بحث منابع آبی از آنجایی که حجم بالایی به منابع آبی اضافه شده پیش‌بینی ما این است که افزایش تولید در این منابع خواهیم داشت. در استان سیستان و بلوچستان چندین سال بارندگی نداشتیم و دریاچه هامون خشک شده بود اما در حال حاضر سطح آب بالا آمده و گزارش هایی به دست ما رسیده که در این دریاچه صید هم انجام شده است.

معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران در خصوص افزایش تولید از ابتدای دولت یازدهم تاکنون گفت: در سال 92 میزان تولید کل آبزی پروری 370 هزار تن بوده که در سال 97 به 489 هزار تن رسیده و حدود 110 هزار تن افزایش داشته است البته در میگو روند رشد تولید چهار برابر بیشتر شده است.

وی با اشاره به افزایش تولید آبزیان از ابتدای انقلاب تا کنون بیان کرد: از اول انقلاب میزان آبزی پروری در واقع 3300 تن تولید بود که در حال حاضربه 489 هزار تن رسیده و حدود 150 برابر شده است اما در کل حوزه صید و شیلات 40 برابر افزایش تولید داشته ایم.

عبدالحی در رابطه با رورش ماهی در دریا عنوان کرد: پرورش ماهی در قفس یا دریا از آنجایی که کار جدیدی است ما زیرساخت‌های خوبی را انجام داده ایم، همچنین مطالعات تکمیلی را در دریای خزر، دریای عمان وهم خلیج فارس انجام دادیم و مجوزهای زیادی را برای این منظور صادر کردیم که سال گذشته حدود 13 و 800 تن برداشت داشتیم.

وی تاکید کرد: مشکل پرورش ماهی در قفس مربوط به تسهیلات است. ما نیاز داریم بانک ها بیشتر به این مسئله ورود کنند تا طرح‌هایی که مجوز گرفته اند بتوانند کار خود را شروع کرده و از تسهیلات استفاده کنند؛ البته انتقال ارز هم برای تولید کنندگان مشکل ایجاد کرده است.

معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران با اشاره به جبران خسارت مزارع سیل زده در استان های غربی گفت: طبق توافقات انجام شده و مصوبه دولت برای ماهیان گرم آبی هر هکتار 5 میلیون تومان تسهیلات و برای ماهیان سردآبی هر تن 8 میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت می شود که ماهیان سردآبی در استان لرستان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد دچار مشکل سیلزدگی شدند.

وی افزود: این مبالغ مصوب و به استان‌ها ابلاغ‌شده است البته مصوب شده که به مزارع آسیب‌دیده تسهیلات ارزان قیمت هم پرداخت شود. ما مشکلی در پرداخت تسهیلات نداریم و با کمک تبصره 18 و صندوق توسعه ملی تسهیلات موردنیاز آبزی‌پروری را تأمین می‌کنیم.


تعداد مشاهده خبر76 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal