آغاز کار برداشت چین اول ازگیاه صنعتی نیل درسیستان و بلوچستان
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان از آغاز کار برداشت چین اول از گیاه صنعتی نیل در این استان خبر داد.
1398/04/26

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان، اردشیر شهرکی گفت: سالانه 3 چین ازگیاه صنعتی نیل در سیستان و بلوچستان برداشت می‌شود و کشاورزان شهرستان‌های دلگان و ایرانشهر در اوایل تیر ماه سال جاری برداشت اول از گیاه صنعتی نیل را در سطح 145 هکتار از مزارع خود آغاز کرده‌اند.

وی افزود: این گیاه درختچه ای از تیره گیاهان پروانه آسا و نام نیل نیز نام ماده ای است که از خشک کردن و ساییدن برگ این گیاه بدست می آید. ماده نیل دارای رنگ آبی تیره و بسیار خوشرنگی است که در اصطلاح رنگ شناسی بنام آبی نیلی نامید می شود این ماده دارای مصارف زیادی است و در روی بسیاری از مواد پنبه ای و سلولزی اثر گذاشته، ثابت شده و آنها را درخشان می کند و در برخی موارد جهت ساختن داروها ومحصولات آرایشی مورد استفاده قرار می گیرد.

شهرکی افزود: این گیاه دو ساله است ودر طول سال طی ماه‌های تیر، شهریور وآبان سه چین محصول می‌دهد.

وی تصریح کرد: کشاورزان استان باتوجه به بازارپسندی که این محصول داردازحدود ده سال قبل به کارکاشت و توسعه این محصول درجنوب سیستان وبلوچستان اشتغال دارندو امسال 659 تن محصول خشک از سرشاخه‌های این گیاه در استان تولید که توسط بازرگانان یزدی خریداری شده است.

تعداد مشاهده خبر20 بار
تصاویر مرتبط

  • عکس_0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal