نظارت کامل کارشناسان مراکز جهادکشاورزی در شهرستان‌ها، بخش و دهستان‌های آذربایجان شرقی بر اصالت کودهای کشاورزی
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: کارشناسان مراکز جهادکشاورزی در شهرستانها، بخش و دهستانها بر اصالت کودهای کشاورزی نظارت کامل دارند.
1398/04/25

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی، مهندس اکبر فتحی در گفتگوی خبری با خبرنگار صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی شبکه سهند ضمن بیان این مطلب افزود: کارشناسان مراکز جهادکشاورزی در سطح شهرستانها، بخش ها و دهستانها بر توزیع، میزان مصرف و نوع کودهای کشاورزی نظارت کامل دارند تا کودهای مورد نظر اصل و باکیفیت بوده و تقلبی نباشند.

وی با اشاره به لزوم قرار داشتن برچسب کودی بر روی کیسه کودهای کشاورزی، ادامه داد: در برچسب کودی، اطلاعات کودهای اصل و نظارتی اعم از تاریخ تولید، تاریخ انقضاء و تاریخ ثبت کودی، نحوه مصرف، هشدارهای ایمنی و سریال بر روی آن نوشته شده است، اگر برچسب کودی و مشخصات فوق الذکر بر روی کیسه های کود موجود نباشد و محتوای کیسه ها با مشخصات ذکر شده در برچسب کودی مغایرت داشته باشند، کودها تقلبی و بی کیفیت می باشند و باید از مصرف آن جلوگیری به عمل آید.

مهندس فتحی گفت: در استان بر اساس شیوه نامه ای که قانون ثبت کودی دارد و از سال 93 ابلاغ شده است، کارگروهی با عضویت مدیریت حراست، مدیریت ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات، نماینده موسسه تحقیقات خاک و آب، مدیر زراعت و نماینده سازمان تعزیرات حکومتی تشکیل شده است که به صورت منسجم و هماهنگ با نظارت های موردی از عوامل توزیع کود در سطح استان از کودهای توزیعی نمونه برداری کرده و برای پایش و بررسی اصالت و کیفیت آنها به آزمایشگاههای مرجع در تهران ارسال می کنند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان اظهار کرد: در صورت مشاهده مغایرت با ثبت کودی، اخطارهای لازم به مراکز توزیع داده شده و پرونده متخلفان جهت طی مراحل قانونی به مراجع قضایی ارسال می گردد.

وی به کشاورزان توصیه کرد: کودهای مورد نیاز خود را با نظارت کارشناسان مراکز خدمات کشاورزی که در شهرستان، بخش و دهستانها حضور دارند از طریق کارگزاران عرضه کود که به صورت رسمی و مجاز فعالیت می کنند تهیه نمایند.

مهندس فتحی در بخش پایانی سخنان خود گفت: کشاورزان می توانند با ارسال مشخصات کود مصرفی خود به شماره 3000646424 سامانه پیامکی ثبت مواد کودی و کنترل کیفی موسسه تحقیقات خاک و آب از اصالت کودهای مصرفی اطمینان حاصل نمایند.

تعداد مشاهده خبر89 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal