اجرای طرح ملی هویت گذاری دام سنگین تا پایان شهریور ماه
مدیر امور دام جهاد کشاورزی استان همدان گفت: اجرای طرح ملی هویت‌گذاری دام برای دام سنگین تا ابتدای مهرماه سال‌ جاری و برای دام سبک تا پایان سال فرصت دارد.
1398/04/25

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان همدان، علی خدارحمی با اشاره به اجرای طرح هویت‌گذاری دام در همدان اظهار کرد: این طرح مهم از سال گذشته آغاز شده و در دامداری‌های صنعتی اجرایی می‌شود.

وی با بیان این که در این طرح دام شماره‌گذاری شده و مشخصات آن وارد سامانه شده و شناسنامه صادر می‌شود، گفت: از سال گذشته اعلام شده برای خرید و فروش، حمل و نگهداری دام و جلوگیری از قاچاق دام مالکان دامداری‌ها موظف به شماره‌گذاری دام‌های خود هستند.

مدیر امور دام جهاد کشاورزی استان همدان با اشاره به این که باید شماره گوش 15 رقمی به دام زده شود و اطلاعات دام را وارد سامانه کنند تاکید کرد: اجرای طرح ملی هویت‌گذاری دام برای دام سنگین تا ابتدای مهرماه سال‌جاری و برای دام سبک تا پایان سال فرصت دارد.

وی با اشاره به این که دو ماه پیش مرکز اصلاح نژاد با چهار اتحادیه دامداران، اتحادیه صنعت دامپروری، اتحادیه عشایر و دامپزشکی در رابطه با طرح هویت گذاری تفاهمنامه امضا کردند افزود: به این اتحادیه‌ها فقط شماره گوش دام داده می‌شود و بین عاملان توزیع می‌کنند.

خدارحمی با اشاره به این که این چهار اتحادیه 30 عامل پلاک‌زن در شهرستان‌ها دارند افزود: در سال گذشته 108 هزار پلاک گوش دام سبک خریداری شد که همه مصرف شده است.

وی ادامه داد: اتحادیه دامداران 45 هزار پلاک گوسفندی، 20 هزار پلاک بز و 2 هزار و 200 عدد پلاک برای گاو خریده است.

مدیر امور دام جهاد کشاورزی استان همدان با اشاره به طرح ژنتیکی گوسفند پربازده با بیان این که این طرح بهترین راه برای تامین گوشت قرمز گوسفند است افزود: براساس قانون در کل کشور سالانه باید 3 میلیون واحد دامی متکی به مراتع را از مراتع خارج کنیم در نتیجه باید 3 میلیون واحد دامی جایگزین شوند.

تعداد مشاهده خبر110 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal