اجرای عملیات اصلاح نژاد بز بومی شهرستان حاجی‌آباد با استفاده از نژاد شیری آلپاین
عملیات اصلاح نژاد بز بومی شهرستان حاجی‌آباد با استفاده از نژاد شیری آلپاین در این شهرستان انجام شد.
1398/04/25
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان حاجی آباد با اعلام خبر فوق گفت: به منظور افزایش راندمان تولید در واحد سطح و ایجاد اشتغال پایدار از آبان ماه سال گذشته با برگزاری کلاسهای ترویجی اقدام به ثبت نام از علاقه مندان که مایل به پرورش نژاد آلپاین در گله خود بودند صورت گرفت.
وی افزود: با ورود یازده راس بزغاله اصیل نژاد آلپاین به شهرستان حاجی آباد و نظارت و راهنمایی کارشناسان این مدیریت , به تدریج و با اصلاح دام بومی کم تولید شهرستان باعث افزایش تولید و درآمد خانوار دامدار شهرستان خواهد شد
از خصوصیات بارز این نژاد می‌توان به مواردی همچون تولید شیر روزانه 4 تا 5 لیتر؛ دوره شیرواری 290 تا 300 روز؛ ضریب تبدیل بسیار مناسب نسبت به بز بومی منطقه؛ وزن بز ماده بالغ 63 کیلوگرم و نر 78 کیلوگرم و مناسب برای مناطق کوهستانی و صخره های شیبدار اشاره کرد.
مدیر جهاد کشاورزی حاجی آباد در پایان گفت: این نژاد مربوط به رشته کوه‌های آلپ در فرانسه می باشد ولی اکثر کشورها اقدام به بومی سازی این نژاد شیری نموده اند. در کشور ما نیز 23 استان این نژاد را بصورت خالص ویا به عنوان پایه پدری است.
تعداد مشاهده خبر513 بار
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal