درآمد روستائیان کردستان وابسته به تولیدات بخش کشاورزی است
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: هرچند بسیاری از روستاهای استان به شهر تبدیل شده‌اند اما کماکان درآمد این مناطق وابسته به تولیدات بخش کشاورزی است.
1398/04/25

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان، خالد جعفری در نخستین همایش سراسری دهیاران استان کردستان با اشاره به اینکه دهیاران از جنس روستائیان هستند، اظهار داشت: بر اساس آمار حدود یک‌هزار و 200 دهیار در استان فعال هستند.

وی با بیان این که این دهیاران ارتباط و هماهنگی خوبی با سازمان جهاد کشاورزی دارند، افزود: باید توجه داشت که مهاجرت روستا به شهر به‌دلیل افزایش سطح رفاه و درآمد، طبیعی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان با بیان اینکه خوشبختانه جمعیت روستایی استان محفوظ است، گفت: هرچند بسیاری از روستاهای استان به شهر تبدیل شده‌اند اما کماکان درآمد این مناطق وابسته به تولیدات بخش کشاورزی است.

وی با بیان اینکه فشار اصلی کار تأمین درآمد در استان در حیطه کشاورزی است، تصریح کرد: طی سال‌های اخیر مهاجرت معکوس در استان رخ داده که به‌دلیل درآمد ناشی از فعالیت کشاورزی است.

جعفری با ذکر اینکه ماشین‌آلات، تحصیلات و آیتم‌های توسعه و رفاه در روستاهای استان رخ داده است، ادامه داد: دهیاران همکاری لازم را با مسئولان داشته باشند تا بتوان توسعه روستائیان را سرعت بخشید.

وی با اذعان به اینکه بخش کشاورزی برای تأمین زندگی روستائیان باید اقدامات خاصی را لحاظ کند، خاطرنشان کرد: باید توجه داشت که یکی از نشانه‌های عدالت در جمهوری اسلامی ایجاد رفاه‌های شهری در روستاهاست و نباید با المان‌های این نوع توسعه در روستاها به دید تردید نگریست.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان با اعلام اینکه کردستان رتبه دوم تولید گندم در کشور را کسب کرده، اضافه کرد: 80 درصد این تولید به خارج از استان صادر و تنها 20 درصد آن در خود استان مصرف می‌شود.

جعفری با درخواست کمک از دهیاران در زمینه رونق تولید و اشتغال روستاییان، تصریح کرد: ایجاد بازارهای محصول محور و حمایت از تولید روستا، افزایش همکاری در زمینه بیمارها و موارد آگاهی‌بخشی، همراهی و همکاری در اجرای قوانین به‌ویژه در مقوله تغییر کاربری اراضی ملی، ترویج بهینه‌سازی مصرف آب در بخش کشاورزی، ترویج و پیشگیری از آتش‌سوزی و همکاری با مروجین و کارشناسان عرضه و پهنا از جمله بسترهایی است که دهیاران می‌توانند یاریگر مسئولان باشند.

تعداد مشاهده خبر5 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal