5 هزار هکتار گلخانه در بوشهر اجرا می‌شود
1398/04/23

 

مجری طرح توسعه گلخانه‌های وزارت جهاد کشاورزی گفت: بر پایه برنامه مصوب 10 ساله توسعه گلخانه‌های کشور، پنج هزار هکتار از زمین‌های استان بوشهر به صورت پلکانی به کشت گلخانه اختصاص می‌یابد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان بوشهر، ولی‌الله بنی‌عامری در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی طرح توسعه گلخانه‌ها در استان بوشهر با بیان این که بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده امسال 300 هکتار از این برنامه در استان بوشهر اجرا می‌شود،‌ افزود: این استان با توجه به قابلیت و ظرفیت‌هایی که از نظر شرایط محیطی و آب و هوایی دارد توان افزایش این میزان سطح گلخانه‌ها تا 10 هزار هکتار را دارد.

وی بیان کرد: با توجه به این که استان بوشهر به شدت تحت تاثیرخشکسالی، کم آبی، آبهای نامتعارف، حرکت منابع آبی به سمت شور شدن کاهش مبادی آب شیرین و افزایش سطح تبخیر قرار دارد چاره ای به جز حرکت به سمت کشت های گلخانه‌ای که منجر به صرفه‌جویی آب، افزایش عملکرد و اشتغال می‌شود، ندارند.

این مسوول بیان کرد: گلخانه‌ها و یا کشت‌های تحت پوشش در استان بوشهر تابع اقلیم هستند و با کمترین هزینه در بخش گرمایشی، سرمایشی و سیستم هایتک با کمترین سرمایه‌گذاری نسبت به سایر استان‌های دیگر می‌توان در این بخش فعالیت کرد.

وی گفت: بیش از 50 تن از محصول تولیدی گوجه فرنگی در فضای باز تولید و تلاش می‌شود با هزینه 2 تا سه میلیارد ریال در هکتار این میزان تولید به چهار تا پنج برابر افزایش یابد.

بنی‌عامری یادآور شد: با توجه به کاهش مصرف آب در بخش گلخانه‌ها و افزایش عملکرد در واحد سطح نباید برخی دستگاه‌های اجرایی در مقابل این سیاست وزارت جهاد کشاورزی ایستادگی کنند.

مجری طرح توسعه گلخانه‌ای کشور افزود: وزارت جهاد کشاورزی مسئول تولید و تامین امنیت غذایی است و ما به عنوان مجریان طرح توسعه گلخانه‌ها تابع قوانین و مقرراتی هستیم که وزارت تعیین می‌کند.

وی تاکید کرد: برای این که توسعه در استان بوشهر به صورت همگام و همه‌جانبه باشد پیشنهاد می شود یک سری پایلوت‌هایی با پیمانکاران استانی مشخص شود.

بنی‌عامری گفت: در زمان حاضر 10 میلیون بذر وجود دارد و 24 میلیون بذر نیز ترخیص شده و نیاز بذر گلخانه‌های کشور تامین شده و نگرانی در این خصوص وجود ندارد.

وی افزود: با ایجاد زنجیره ارزش در تامین نهاده ها، مدیریت تولید و بازار می توانیم کار را هدایت کنیم.

این مسوول بر ضرورت حرکت به سمت کشت‌های جدید با هدف ایجاد تنوع محصولات، تاسیس آب شیرین‌کن‌ها براساس مصوبه وزارت نیرو تاکید کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر نیز در این نشست گفت: با توجه به سیاست توسعه گلخانه ها و شرایط خاص اقلیمی حاکم بر استان امسال سطح کشت گلخانه ها در سطح 300 هکتار اجرا می شود.

محمد تقی منوچهری افزود: سال گذشته 103 هکتار از زمین های کشاورزی استان بوشهر به زیر کشت گلخانه ها رفت که از این میزان 74 هکتار کشت داربستی و 29 هکتار به صورت گلخانه ای بوده است.

وی بیان کرد: در زمان حاضر میزان سطح زیر کشت گلخانه ها در استان بوشهر 320.5 هکتار است که بیش از 6هزار و 384 تن محصول تولید می شود.

منوچهری گفت: وجود 10 هزار هکتار زمین های مستعد کشت گلخانه ای در جنوب استان، تولید 850 هزار تن انواع سبزی و صیفی، سد چشم شیر با 60 میلیون مترمکعب حجم ذخیره آب که امکان احداث 6هزار هکتار گلخانه را دارد، گردش مالی هزار و 500 میلیارد تومانی ازمحل گوجه فرنگی و ایجاد 60 هزار فرصت شغلی، وجود 700 کیلومتر مرز آبی و شرایط مناسب برای نصب آب شیرین کن و 1.1 میلیارد قطعه تولید نشاء از جمله ظرفیت های استان بوشهر در این بخش است.

 

تعداد مشاهده خبر18 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal