سطح گلخانه‌های کشور به 48 هزار و 350 هکتار افزایش می‌یابد
1398/04/23

 مجری طرح توسعه گلخانه‌های وزارت جهاد کشاورزی گفت: با اجرای طرح توسعه گلخانه‌ها طبق برنامه مصوب 10 ساله از سال 1395 تا 1404 سطح گلخانه‌های کشور به صورت برش پلکانی به 48 هزار و 350 هکتار می‌رسد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان بوشهر، ولی‌ا... بنی‌عامری در جمع خبرنگاران در بوشهر با بیان این که در حال حاضر 16 هزار هکتار گلخانه در حال بهره‌برداری و اجراست که از این میزان 13 هزار هکتار آن در مرحله بهره‌برداری قرار دارد، افزود: در اجرای طرح توسعه گلخانه‌ها در چهارمین سال نسبت به سال پایه پیشرفت 96 درصدی را شاهد هستیم.

وی یادآور شد: برای سال 98 احداث سه هزار و 663 هکتار گلخانه هدف‌گذاری شده بود که به علت رشد مناسب و استقبال عمومی با پیش‌بینی رشد 82 درصدی انتظار می‌رود امسال پنج هزارو 805 هکتار گلخانه اجرا شود که سهم استان بوشهر 300 هکتار است.

این مقام مسؤول اضافه کرد: 65 درصد سطح این گلخانه‌ها امسال به کشت انواع سبزی و صیفی‌جات، 25 درصد گل و گیاهان زینتی و مابقی به کاشت درختان میوه اختصاص می‌یابد.

بنی‌عامری گفت: شناسایی و توسعه بازارهای صادراتی با رعایت قوانین و مقررات حاکم بر بازار تقاضا در کشورهای خریدار و هدف ضروری است.

وی اضافه کرد: بوشهر به لحاظ شرایط آب و هوایی و محیطی از جمله استان‌های قطب تولید محصولات گلخانه‌ای به شمار می‌رود که انتظار می‌رود از این ظرفیت بهره لازم برده شود.

بنی‌عامری گفت: تولید محصولات گوجه فرنگی گلخانه‌ای با استفاده از ظرفیت بخش‌های فنی و مهندسی چهار تا پنج برابر تولید در فضای باز است و قیمت این محصول نیز 2 تا سه برابر فضای باز است.

وی ادامه داد: اجرای آب شیرین‌کن در نوار ساحلی استان بوشهر می‌تواند در توسعه گلخانه‌های تولید محصول صیفی و سبزی‌جات نقش آفرینی کند که باید به این مهم توجه ویژه شود.

مجری طرح توسعه گلخانه‌های کشور گفت: در راستای مهارت‌افزایی با همکاری سازمان آموزش و تحقیقات وزارت جهاد کشاورزی، مرکزی با اعتبارات استانی و بخش خصوصی با هدف مهارت‌افزایی کشاورزان و بهره‌برداران و آشنایی آنان با شیوه‌های جدید در استان بوشهر راه‌اندازی می‌شود.

وی افزود: برای تأمین بذر محصولات گلخانه‌ای مانند بادمجان، فلفل و گوجه فرنگی هیچ نگرانی وجود ندارد و اکنون یک سوم بذرها در انبارها ذخیره سازی و در حال توزیع است و بخشی هم در حال ترخیص است. 

تعداد مشاهده خبر10 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal