استفاده از امکانات موجود دهیاران برای ایجاد اشتغال و افزایش درآمد بهره برداران بخش کشاورزی
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: با همکاری دهیاران از امکانات موجود برای ایجاد اشتغال و افزایش درآمد بهره برداران بخش کشاورزی استفاده کنیم .
1398/04/25

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان خالد جعفری در گردهمایی سراسری دهیاران استان کردستان که با حضور استاندار و دهیاران استان  در استانداری برگزار شد اظهار کرد: مجموعه جهاد کشاورزی  300 نفر کارشناس بخش کشاورزی را  44 مرکز جهاد کشاورزی به منظور توسعه بخش کشاورزی در روستاهای استان مستقر کرده است.

جعفری ضمن تقدیر و تشکر از همکاری دهیاران استان تاکید کرد: باید با همکاری یکدیگر در خدمت روستا نشینان استان باشیم و در جهت توسعه بخش کشاورزی همدیگر را یاری کنیم.

 وی  به بالا رفتن سطح رفاه زندگی مردم در روستاها  اشاره کرد و افزود: با افزایش سطح رفاه زندگی دیگر درامد موجود در روستاها جوابگوی تامین نیازهای کل جمعیت روستایی نبوده و مجبور به مهاجرت به شهر ها می شوند که این امر یک اتفاق خاص کشور ما و استان ما نیست، بالکه در تمام دنیا اتفاق افتاده و خواهد افتاد.

جعفری خاطر نشان کرد: اگر چه در سالهای گذشته 72 درصد جمعیت کشور  یعنی حدود 470 هزار نفر روستا نشین بوده،  اما امروزه با وجود اینکه این درصد به 29.3 صدم  رسیده، هنوز  جمعیت 470هزار نفری در روستاهای استان زندگی می کنند.

وی با تاکید بر اینکه مازاد جمعیت روستایی ما به شهرها مهاجرت  می کنند اذعان کرد: از سوی دیگر تعدادی از روستاهای ما که غالب فعالیت و درآمد آنها در بخش کشاورزی است به شهر تبدیل شده اند و به نوعی در آمار رسمی جمعیت شهری تلقی می شوند .

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان یاد آورشد: در برخی از شهرهای کوچک به جهت اینکه حوزه خدمات و صنعت در آنها نتوانسته رشد چمشگیری داشته باشد، مثل گذشته فعالیت اکثر مردم این شهرها در بخش کشاورزی متمرکز شده است.

جعفری با تاکید بر اینکه مهاجرین روستایی، در مقصد به آنچه که می پنداشتند دست نمی یابند  افزود:  مهاجرت معکوس ساکنان شهرهای ذکر شده به روستاها به دلیل عدم رشد حوزه صنعت و خدمات در این شهرها و توسعه کشاورزی و به نوعی اقتصادی شدن فعالیت های این حوزه در روستاها می باشد.

رئیس‌سازمان جهادکشاورزی اضافه کرد: در سال گذشته استان کردستان رتبه دوم تولید گندم کشور را کسب کرد و حدود 80درصد از گندم تولیدی مازاد بر مصرف داخلی استان را به استان های دیگر کشور صادر می کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان از دهیاران استان خواست:  در زمینه مبارزه با افات و امراض گیاهی و جانورری در روستا ها، اجرای قانون و مقررات حفظ کاربری اراضی و ایجاد خانه های کارگری، حفظ اراضی ملی و جلوگیری از آتش سوزی مراتع و جنگلها  با کارشناسان جهاد کشاورزی مستقر در روستاها همکاری کند.

جعفری به دهیاران استان توصیه کرد: با شناسایی فرصت ها و مزیت های روستاهای استان و پیگیری نیازهای بهره برداران بخش  در  راستای ایجاد اشتغال و افزایش درآمد بهره برداران بخش کشاورزی  همچنان تاثیر گذار باشند.

وی در پایان گفت: ایجاد  خانه کارگری جزئی از نظام بهره برداری است و سازمان جهاد کشاورزی  با  احداث خانه های کارگری هیچ مخالفتی ندارد، اما باید به صورت قانونی و طی کردن  مراحل اداری و صدور مجوزهای لازم این اماکن ایجاد شوند.

گفتنی است: بر اساس آماری رسمی  1200نفر دهیار در روستاهای استان کردستان مستقر هستند.

تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal