کسب رتبه‌های برتر موفقیتی برای کردستانی‌ها
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: کسب رتبه‌های برتر کشاورزی، با حمایت مسئولان ارشد و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی از بخش کشاورزی کردستان میسر شد.
1398/04/25

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان، خالد جعفری در جلسه شورای هماهنگی مدیران سازمان که با حضور سید احسن علوی نماینده مردم شریف شهرستان‌های سنندج، کامیاران و دیواندره در مجلس شورای اسلامی،مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی، مدیرامور شعب بانک کشاورزی استان، مدیرکل دامپزشکی، مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری و معاونین و مدیران سازمان برگزار شد اظهار کرد: نقش بخش کشاورزی در اقتصاد استان به عنوان محور اصلی توسعه کردستان بسیار مهم و اثرگذار است.

وی افزود: بخش کشاورزی در جریان تحریمهای موجود می تواند کشور را بی نیاز کند به ویژه استان کردستان که با کسب رتبه های برتر تولید محصولاتی چون گندم در کشور نقش بخش کشاورزی را در استقلال کشور به صورت ویژه  نشان می‌دهد.

در ادامه این جلسه، معاون بهبود تولبدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کردستان، با اشاره به اقدامات حوزه دام و طیور در جهاد کشاورزی استان گفت: استان کردستان با 740 واحد مرغداری گوشتی و بهره مندی از امکانات کشتارگاه، تامین جوجه یک روزه، خوراک دام موفق به کسب رتبه اول در غرب و شمال غرب کشور و رتبه 9 در سطح کشور در تولید گوشت مرغ شده است.

سید احمد ذکریایی نژاد خاطر نشان کرد :در راستای تامین دان مرغی و کنسانتره یکی از 10استان برتر کشور هستیم که ظرفیت سازی مناسبی در چند سال اخیر در این حوزه  انجام شده  است و  براین اساس باید با اماده سازی زیرساخت صادرات در این حوزه بهبود اقتصادی را تضمین نمائیم.

وی ادامه داد:پروار بندی 5000 راسی شهرستان مریوان و بانه به دلیل شرایط مرزی در راستای توسعه صادرات می توانند نقش مهمی ایفا کنند و  نباید این ظرفیت ها را نادیده گرفت.

ذکریای نژاد اظهار داشت: در حوزه زنبورداری استان کردستان،  1350 تن در سال عسل باکیفیت تولید می کند که به عنوان یک برند در کشور مطرح است که در راستای بهبود اقتصادی در این زمینه استان علاوه بر تولید عسل، ژل رویال، زهر زنبور عسل و  پرورش ملکه در استان به انجام رسانده است.

وی یادآور شد: در  سال گذشته 226 کیلو گرم  ژل رویال تولید کردیم و امسال پیش بینی  تولید 300 کیلو گرم ژل رویال را در استان داریم.

معاون بهبود تولبدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: باتوجه به استعداد های  موجود در استان موضوع مهم  نوغان داری (پرورش کرم ابریشم) است که با توسعه آن می توان شرایط مناسب اقتصادی برای نوغان داری پیش بینی می شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان با اشاره به اقدامات انجام شده در بخش تولیدات گیاهی گفت: براساس مطالعه صورت گرفته در دانشگاه استنفورد آمریکا:  ایران 5.5 میلیون هکتار اراضی خیلی خوب و خوب برای کشاورزی  دارد که از این مقدار 644 هزار هکتار در استان کردستان و رتبه دوم کشوری را دارد.

محمدفرید سپری  اضافه کرد: در این پژوهش آمده است: استان کردستان  2 درصد مساحت کشور را دارد در صورتی که 12 درصد اراضی خوب و خیلی خوب کشور برای کشاورزی در این استان قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: سالانه نزدیک به 750هزار هکتار اراضی زراعی در کردستان زیر کشت می رود و حدود  2/2 میلیون تن تولیدات زراعی در استان داریم.

وی ازعان کرد: بهره مندی استان از 47هزار هکتار سطح زیر کشت باغات با 330هزار تن عملکرد در تولیدمحصولات باغی نشان از استعدادها و ظرفیت های طبیعی و انسانی دارد.

سپری همچنین با بیان اینکه ضریب مکانیزاسیون در استان کردستان 2و11صدم اسب بخار و رتبه اول کشوری را داریم افزود:در راستای تولید بذر برنامه ویژه ای دردست اقدام است چرا که 11 شرکت فراوری بذر در استان وجود دارد.

وی با اشاره به تولید بذر در سالهای گذشته خاطرنشان کرد:  در سال 95، 13هزار تن بذر، 96 به 17 هزار تن و 97 به 21هزار تن بذر تولید شده  که در سالجاری با اجرای یک برنامه ویژه 27هزار تن پیش بینی فرآوری بذر را داریم.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان افزود: طبق هماهنگی با مرکز تحقیقات کشاورزی تا دوسال آینده این مقدار به 40 هزار تن بذر گندم تهیه خواهد شد، و این برنامه در تولید نخود، وجو نیز انجام می شود.

سپری در ادامه عنوان کرد: باتوجه به تاکید وزارت کشاورزی مبنی بر تولید روغن در داخل کشور گفت : برای دانه های روغنی (کلزا، گلرنگ، و...)روند رشد تولید کلزا به ترتیب سال 94 با 300 تن تولید، 95به 520 تن 96 به  2000 تن و در سال 97 به 5000 تن رسید و برای سالجاری نیز پیش بینی تولید 10 هزار تن  دانه های روغنی  را داریم.

وی در راستای توسعه گلخانه ها که به عنوان یک امر مهم در حال اجرا است افزود: یک دهم مصرف آب 10 برابر تولید محصولات گلخانه‌ای را به همراه دارد.

سپری با بیان این موضوع که صادرات مهمترین هدف ماست ادامه داد:  شرایط تامین سرمایه درگردش برای واحد های تولیدی انجام شود چراکه سالانه با  270تا 300 هزار تن محصول سیب زمینی  و کسب مقام چهارم کشوری را داریم.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان  در پایان از وجود 170 ایستگاه پیش اگاهی در استان خبر داد و اظهار داشت:این ایستگاه ها برای کنترل و شناسایی آفات و بیماریها می تواند  در راستای مبارزه به موقع اقدام  کند.

تعداد مشاهده خبر8 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal