خرید تضمینی بیش از 8 هزار تن دانه روغنی کلزا در آذربایجان غربی
رییس سازمان جهاد کشاروزی آذربایجان غربی گفت: از ابتدای فصل برداشت دانه روغنی کلزا در استان ، .میزان 8 هزار و 673 تن کلزا از زارعین خریداری شده است .
1398/04/25

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، رسول جلیلی با بیان اینکه سازمان تعاون روستایی مباشر خرید کلزا در استان است، افزود: پیش بینی می‌شود امسال 14 هزار تن دانه روغنی کلزا در آذربایجان غربی از  5 هزار و 200 هکتار سطح زیر کشت این محصول برداشت شود.

جلیلی با بیان اینکه قیمت خرید تضمینی دانه روغنی کلزا 34 هزار و 398 ریال در سال جاری تعیین شده است، اظهار کرد: برداشت کلزا از مورخه27 خردادماه در سطح استان آغاز شده است که تا کنون در سطح 4 هزار و 50 هکتار از مزارع کلزا کار برداشت به اتمام رسیده است و تعداد 30 دستگاه کمباین نیز به طور مستمر در سطح شهرستانها در این خصوص به کارگیری شده است .

وی با بیان اینکه تعداد 10 مرکز خرید دولتی جهت تسهیل در امر خرید و رفاه حال زارعین کلزا کار استان در نظر گرفته شده است، اضافه کرد: تاکنون مراکز خرید مستقر در شهرستانهای پلدشت، بوکان، نقده، میاندوآب و پیرانشهر بیشترین میزان دانه روغنی را از زارعین استان خریداری کرده اند.

وی یاد اور شد: در سال گذشته هشت هزار و 197 تن کلزا از زارعان استان خریداری شد، که پیش بینی ها بیانگر افزایش 6 درصدی خرید محصول تا کنون، نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته است که عملیات خرید همچنان تداوم دارد.

جلیلی تاکید کرد: تا کنون مقدار 7411 تن از این میزان کلزای خریداری شده به مقصد کارخانه روغن کشی استان اصفهان حمل شده است.

وی بیان کرد: تا کنون مبلغ 7 میلیارد تومان از کل بهای خریداری شده به حساب زارعین واریز شده و همچنان این روند ادامه دارد.

جلیلی گفت: امسال بذر یارانه ای به کشاورزان ارائه شده و دستگاه های ریز کارنده و هد برداشت نیز به صورت یارانه ای در اختیار زارعان قرار داده شده است.

جلیلی با بیان اینکه انواع سموم حشره کش مورد نیاز نیز به کشاورزان ارائه و نظارت‌ها برمراحل کاشت، داشت و برداشت محصول انجام شده است، افزود: در تمامی مزارع ارقام هیبریدی و گواهی شده کشت شده و به تمامی شهرستان ها ارقامی یکسان بین زارعان توزیع شده و بذرهای توزیعی هم تولید داخلی و هم هیبرید خارجی هستند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان همچنین از خرید تضمینی 81 هزار تن گندم مازاد بر نیاز زراعین استان توسط 63 مرکز خرید دولتی خبرداد و گفت : تا کنون 16 میلیارد تومان از بهای گندم خریداری شده به حساب گندمکاران استان واریز شده است.

گفتنی است ؛ کشاورزان با توجه به خشکسالی های پی در پی، کمبود آب و تغییر شرایط اقلیمی و کمک به روند احیای دریاچه ارومیه، باید به سمت کشت های استراتژیک با آب بری کم حرکت کنند که یکی از این محصولات دانه های روغنی از جمله کلزاست.

تعداد مشاهده خبر15 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal