برگزاری جشن برداشت لاین مادری کلزای هیبرید در روستای دولت‌آباد شهرستان مرند
سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: در استان آذربایجان شرقی بیش از 96 هکتار کلزا به صورت بذری کشت شده و پیش بینی می شود بیش از 174 تن بذر تولید شود.
1398/04/24

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی، مهندس علی رخ‌افروز در حاشیه مراسم جشن برداشت لاین مادری کلزا هیبرید (کلزای بذری) در مجتمع کشت و صنعت جام جم (حاج عباس عابدینی) در روستای دولت‌آباد شهرستان مرند، با توجه به نتایج خوبی که از این مزرعه و سایر مزارع استان گرفته شده گفت: امید آن داریم که پس محصول کلزای بذری برداشت شده پس از بوجاری و فرآوری در اختیار کشاورزان منطقه، استان و حتی کشور قرار گیرد.

وی با بیان این که تلاش می‌کنیم در تولید بذر کلزا خودکفا شویم افزود: حتی اگر روزی مشکل تأمین روغن خوراکی در کشور ما حل شود باز هم حتما باید 20 تا 25 درصد غلات کشور بعنوان تناوب باید کشت کلزا باشد.

رخ افروز با اشاره به اهمیت روغن کلزا برای سلامت جامعه گفت: ریشه گیاه کلزا خاک را احیا می کند و از کشت این گونه محصولاتی که کشاورزی را پایدار، خاک را غنی و به تولید استاندارد مناسب کمک می کند، حتما حمایت می کنیم.

کارشناس دانه‌های روغنی استان (بازنشسته سازمان جهاد کشاورزی استان ) و کارشناس این مزرعه نیز گفت: پتانسیل منطقه شهرستان مرند از نظر آب و هوا و امکانات و رسیدگی، زمینه کشت موفق کلزا را فراهم کرده است.

مهندس کهندل گفت: در راستای تامین بذر کلزای هیبرید که در سالهای گذشته با سرمایه و ارز زیاد از کشور فرانسه خریداری می شد ما برای اولین بار در سطح استان ودر شهرستان مرند در روستای دولت آباد و در مزرعه حاج عباس عابدینی (کشت وصنعت جام جم) که از نظر زراعی و از نظر تجربه کشت، ادوات و یکپارچه بودن اراضی، ماشین آلات و امکانات فنی زیاد و مهمتر از همه با داشتن همکاری و تعامل زیاد با کارشناسان جهاد کشاورزی استان و شهرستان این مزرعه را انتخاب نموده و منتج به نتیجه سازگاری این ارقام در این منطقه ما را امیدوار کرد و امروز در مراسم برداشت خبر خوشی اینکه که سطح کشت شده در این مزرعه سال آینده بیشتر شده و نیاز بذری استان وسایر شهرستانها از این مزرعه تامین خواهد شد.

وی با اشاره به اهمیت کاشت کلزا گفت: کاشت کلزا، 20 تا 25 درصد کشت گندم را در سال بعد افزایش می دهد.
حاج عباس عابدینی صاحب مجتمع کشت و صنعت جام جم دولت آباد مرند نیز در این مراسم اظهار داشت: باید با افزایش تولید محصولات کشاورزی، ضمن حفظ امنیت و آبادانی، در جهت پیشرفت کشورمان گام برداریم.
تعداد مشاهده خبر101 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal