85 درصد میگوی تولیدی ایران صادر می‌شود
معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران گفت: سالانه 47 هزار تن میگو در مزارع پرورشی کشور تولید و 85 درصد آن به کشورهای منطقه و اروپایی صادر می‌شود.
1398/04/24

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان شیلات ایران، دکتر عبدالحی در جریان بازدید از مراکز پرورش ماهی شهرستان سبزوار افزود: پارسال 32 هزار تن صادرات میگو 180 میلیون دلار ارز آوری برای ایران داشت.

وی ادامه داد: در همین مدت ارزآوری از محل صدور انواع محصولات شیلات ایران 500 میلیون دلار بود لذا در این حوزه سهم صادرات میگو قابل توجه است.

معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات گفت: پارسال 489 هزار تن ماهی شامل ماهیان سردآبی، گرمابی میگو و خاویار در سطح کشور تولید شد که 170 هزار تن آن ماهی سردآبی، 47 هزار تن میگو و بقیه ماهیان گرمابی بود.

وی همچنین شمار مزارع فعال پرورش خاویار را در ایران 120 واحد اعلام و بیان کرد: ظرف یک سال اخیر سه هزار تن گوشت ماهی خاویار و شش تن خاویار در این مراکز تولید شده است.

عبدالحی تامین بچه ماهیان را از چالش‌های تولید خاویار ذکر و بیان کرد: پارسال از طریق مراکز دولتی یک میلیون و 200 هزار بچه ماهی خاویار در اختیار بخش خصوصی قرار گرفت. از ابتدای امسال نیز با حمایت یک مجموعه تکثیر بخش خصوصی 200 هزار بچه ماهی خاویار تولید و در اختیار مزارع پرورش ماهیان خاوریاری قرار داده شد.

وی افزود: برنامه‌ریزی سازمان شیلات بر مبنای برنامه ششم توسعه افزایش بهره‌وری، بازده و دستیابی به تولید سالانه به 810 هزار تن ماهی است که 200 هزار تن از این ظرفیت شامل پرورش ماهی در قفس است.

معاون توسعه آبزی‌پروری سازمان شیلات ایران همچنین گفت: خراسان رضوی با وجود محدودیت منابع آبی به لحاظ "شمار مراکز پرورش، تنوع ماهی و ماهیان زینتی" توسعه یافته است. بر این اساس و با توجه به جمعیت بالای استان و جذب گردشگران باید بازاریابی و افزایش مصرف آبریان در خراسان رضوی بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

تعداد مشاهده خبر313 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal