فتح قله 4 هزار متری سه شاخ جوپار توسط کوهنوردان وزارت جهاد کشاورزی
1398/04/23

تیم منتخب کوهنوردان وزارت جهاد کشاورزی و مرکز تحقیقات جنوب کرمان، قله 4 هزار متری سه شاخ جوپار معروف به آلپ ایران در استان کرمان را فتح کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، 32 نفر از کوهنوردان منتخب از گروه کوهنوردی وزارت جهاد کشاورزی، کانون بازنشستگان وزارت کشاورزی سابق، فرهیختگان تهران و مرکز تحقیقات جنوب کرمان، به میزبانی مرکز تحقیقات کرمان به مناسبت میلاد باسعادت هشتمین اختر تابناک امامت، در صعودی مشترک به قله 4 هزار و 135 متری سه شاخ جوپار صعود کردند.

این برنامه کوهنوردی با سرپرستی مهندس غلامرضا خوشزبان، راهنمایی و پیشروی دکتر آبکار و عقبداری آقایان سلیمانی و دهقان اجرایی شد.

در این برنامه، محمدصالح آبکار نوجوان 12 ساله از فرزندان گروه کوهنوردی مرکز تحقیقات کشاورزی استان کرمان، موفق به ثبت افتخار فتح قله سه شاخ جوپار شد. همچنین کیان تفرشی نوجوان 9 ساله نیز از گروه فرهیختگان تهران توانست تا ارتفاع سه هزار متری این قله صعود کند.

بنابر این گزارش، قله سه شاخ جوپار یکی از سخت‌ترین و فنی‌ترین قله‌های ایران است که به دلیل شباهت آن به رشته کوه‌های آلپ معروف به آلپ ایران است. تقریباً تمام کوهنوردان ایرانی که قصد صعود به سخت‌ترین کوه‌های جهان را دارند به منظور آمادگی ابتدا به این قله صعود می‌کنند. صعود به این قله برغم این که ارتفاع کمتری از قله‌های دماوند، سبلان، هزار، لاله زار، دنا و... دارد اما به دلیل سخت گذر و صخره‌ای بودن و همچنین کمبود آب به مراتب مشکل‌تر از سایر قله‌ها است.

مدت زمان صعود به این قله شامل کوهپیمایی و صخره‌نوردی بدون احتساب مدت زمان شب خوابی در پناهگاه و با توجه به توان، تخصص تجربه و روحیه گروه صعود کننده از یکطرف و شرایط آب و هوایی از طرف دیگر بین 18 تا 25 ساعت است بنابراین برنامه صعود باید 2 یا سه روزه در نظر گرفته شود.

گفتنی است؛ در این برنامه خانم‌ها حاج‌صادقی، نجفی و خدابخش و آقایان عبدالملکی، فرخ‌نیا، تیمورزاده،‌ قربانی، پارساشریف، مقدسی، حسن تفرشی، کیان تفرشی، خوشزبان، طباطبایی و یاراحمدی از تهران حضور داشتند.

تعداد مشاهده خبر231 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal