120 هزار تن زیتون امسال در کشور تولید می شود
1398/04/23

مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی پیش‌بینی کرد تولید زیتون در سال زراعی 98 به 120 هزار تن برسد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایانا، رحمت الله پریچهر با بیان این که پیش‌بینی می‌شود تولید زیتون برای سال زراعی 98 به 120 هزار تن برسد، گفت: براساس مطالعات انجام شده برای گسترش باغات زیتون 600 هزار هکتار که استعداد و پتانسیل لازم را دارند، شناسایی شده است.

وی با تاکید بر این که تا پایان برنامه ششم نیز 15 هزار هکتار سطح زیرکشت افزایش می یابد، افزود: خوشبختانه بر اساس برنامه پیشرفت داشته‌ایم.

پریچهر با بیان این که به دنبال اقتصادی کردن تولید هستیم، گفت: این عمل مستلزم افزایش عملکرد در واحد سطح است.

مجری طرح زیتون با اشاره به این که در سال گذشته بیش از دو هزار هکتار توسعه در باغات زیتون انجام‌ شده است ، گفت: خوشبختانه استقبال باغداران خوب بوده و با توجه به قیمت روغن زیتون باغداران گرایش به افزایش عملکرد در واحد سطح باغات را دارند.

او با بیان اینکه هدف اصلی طرح زیتون افزایش تولید روغن زیتون برای تامین بخشی از نیاز داخلی کشور است، ادامه داد: باغات قدیمی به صورت سنتی وجود دارند که نداشتن فاصله مناسب، موجود نبودن رقم خوب از مشکلات این باغات در استان‌های قزوین، زنجان و گیلان است.

پریچهر با تاکید بر این که هرس «بازجوان‌سازی»، تغذیه با عناصر پرمصرف و کم‌مصرف، تغییر ارقام با استفاده از پیوند و سرشاخه کاری از برنامه های در دست اقدام است، افزود: همچنین تغییر روش‌های آبیاری به سیستم های نوین، مدیریت کف باغ و دفع علف‌های هرز، توسعه باغات جدید با استفاده از ارقام خارجی و ایرانی با عملکرد بالا و درصد بالای روغن، تامین اعتبار یارانه نهال برای توسعه باغ‌های جدید و یارانه برای تجهیز سامانه‌های آبیاری تحت فشار از جمله برنامه‌های در دست اقدام است و برای هر استان سهمیه در نظر گرفته ‌شده است.

او با بیان این که این تغییرات در نهایت منجر به بهبود معیشت باغدار خواهد شد، افزود: از سال 1372 برنامه ملی توسعه کشت و پرورش زیتون  در کشور آغاز شده و در این سال سطح زیر کشت 4 هزار و 800 هکتار بوده که امروز به بیش از 92 هزار هکتار رسیده است

 

مجری طرح زیتون با بیان این که در سال 72 تنها در سه استان قزوین زنجان و گیلان این محصول کشت می‌شده است، گفت: در حال حاضر در 26 استان کشور این محصول کشت می شود.

پریچهر در خصوص میزان واردات این محصول نیز گفت: واردات کنسرو زیتون به کشور وجود ندارد، البته در روغن زیتون در حدود دو سوم نیاز کشور در داخل تولید و مابقی آن به صورت واردات است.

مجری طرح زیتون در پایان در خصوص وضعیت فرآوری این محصول نیز گفت: در حال حاضر 42 کارخانه تولید روغن‌زیتون با ظرفیت بیش از 91 هزار تن در کشور فعال است.

تعداد مشاهده خبر93 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal