نشست تخصصی تنوع زیستی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی آبزیان در سازمان شیلات ایران
نشست تخصصی تنوع زیستی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی آبزیان با حضور معاون وزیر و رئیس سازمان شیلات ایران، دکتر اسکندر زند مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی، دکتر لاهیجان زاده معاون محیط زیست دریایی و تالابهای سازمان محیط زیست، دکتر عبدالحی معاون توسعه آبزی پروری، دکتر محمد جعفر آقایی سرپرست مرکز ملی مدیریت منابع ژنتیکی کشاورزی و منابع طبیعی، دکتر پورکاظمی عضو هیات علمی موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور و عضو کارگروه منابع ژنتیکی فائو و جمعی از مدیران و کارشناسان مرتبط داخلی در تاریخ شنبه 22 تیرماه 1398 در محل سالن جلسات سازمان شیلات برگزار شد.
1398/04/23
 
ه گزارش روابط عمومی سازمان شیلات ایران، دکتر خون میرزایی در سخنرانی افتتاحیه این نشست اظهار داشت: ما مسئولیت و ماموریت داریم که سهم محصولات شیلاتی را در سبدغذایی خانوارها ارتقاء و افزایش دهیم. در امنیت غذایی کشور ایفای نقش کنیم.
وی افزود: ما ماموریت داریم تراز تجاری محصولات شیلاتی را با توسعه صادرات و افزایش مصرف سرانه به موازات هم ارتقاء دهیم ولی برای دستیابی به این اهداف باید بهره برداری بلندمدت و مسئولانه با احترام به محیط زیست، احترام به تنوع زیستی را مدنظر داشته باشیم و از منبع و ذخایری که برداشت می کنیم پاسداری و حفاظت کنیم.
دکتر خون میرزایی مهم ترین راهبردها برای حفاظت از بهره برداری مسئولانه و و پایدار از منابع آبزی کشور را بازسازی ذخایر آبزیان به منظور حفظ آبزیان و به منظور پاسداری از محیط زیست، در درجه بعد بهره برداری از آن، مدیریت صید با مشارکت بهره برداران شیلاتی، اصول بانکی مسئولانه  با توجه به روش های آزمون و خطایی که  در گذشته داشته ایم، توسعه صید هدف مند از دریا و حفظ روش های مختلف صید، رای گیری تشکل های شیلاتی در بازسازی ذخایر که تجربه نویی هست که در سال های اخیر در سازمان شیلات شروع شده است و به خوبی به بار نشسته است ، تمرکز بر فعالیت های آبزی پروری به منظور صیانت از ذخایر آبزیان دریایی و به طور کلی متناسب با رویکرد جهانی برنامه ریزی و تلاش برای کاهش صید و افزایش رویکرد و تلاش برای آبزی پروری و رویکرد جهانی را در برنامه های راه بردی سازمان عنوان کرد.
وی تصریح کرد:  حفاظت از ذخایر ژنتیکی ارزشمند آبزیان که نیازمند مطالعه، پژوهش و دقت بیشتری در حوزه کاری ما است، همکاری گسترده مراکز دانشگاهی و علمی کاربردی ، معاونت تات،  و همه دست اندرکاران بخش اجرا و بخش خصوصی را می طلبد .
رئیس سازمان شیلات ایران با اشاره به سیاست هایی اجرایی که سازمان در این زمینه مهم ترین آنها را   حفظ توازن در تولید و بهره برداری از ذخایر آبزیان، توسعه زیست گاههای مصنوعی آبزیان در تکثیر طبیعی آبزیان، بهسازی زیستگاه های طبیعی آبزیان، مشارکت بخش خصوصی و تعاونی های در رهاسازی آبزیان، برخورد جدی و قانونمند با تخلفات صیادی، تقویت یگان حفاظت از منابع آبزی و توسعه صید گونه های کمتر برداشته شده یا برداشت نشده برشمرد.
دکتر خون میرزایی خاطرنشان کرد: براساس ارزیابی ها و آمار سازمان خوارو بار جهانی 52 درصد ذخایر آبزیان در دنیا تحت بهره برداری کامل هستند، 20 درصد بهره برداری ذخایر ملایم و قابل قبول است ، 17 درصد تحت فشار صید هستند، 7 درصد ذخایر دریایی بهره برداری عمومی شده اند، 3 درصد کمتر بهره برداری شده اند، 1 درصد ذخایر در حال ترمیم و بازسازی هستند.
همچنین دکتر اسکندر زند مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی در خصوص جهت گیری های آینده این کنوانسیون اظهار داشت:  تنوع زیستی به درخواست وزیر جهادکشاورزی و سازمان حفاظت از محیط زیست مشترکاً بنا شده است.
وی با تاکید بر اینکه تنوع زیستی تمام اشکال حیات را که طی میلیون ها سال تکامل پیدا کرده است شامل می شودگفت: این اشکال حیات در سه سطح اکوسیستم، گونه و ژن، مطرح می شود که خوشبختانه در تمام زمینه های هر سه سطح در داخل کشور از تخصص های لازم به صورت  انفرادی برخورداریم.
وی افزود: مهم این است که ما بدانیم با از بین رفتن عرصه تنوع زیستی در سه سطح، دو اتفاق مهم رخ خواهد داد: اول آنکه انعطاف پذیری اکوسیستم کاهش پیدا می کند و دیگر آنکه خدمات اکوسیستمی مختل می شود.
وی گفت: لازم است توجه به خدمات اکوسیستم و انعطاف پذیری آن بیشتر از قبل مدنظر قرار گیرد.
دکتر زند با اشاره به 4 دسته از خدمات اکوسیستم گفت: یک گروه خدماتی هستند که وابسته به امور تنظیم کننده حیات از جمله غذا، آب شیرین، مواد خام، دارو هستند. خود همین تنوع زیستی که در واقع زیست گاهها و حفاظ از تنوع را شامل می شود به نوعی خدماتی هستند که خروجی مواد از اکوسیستم را تشریح می کنند.
وی افزود: همچنین یک سری از خدمات داریم که شامل کنترل گرده افشانی، فرسایش، حفاظت از خاک، تسویه آب، و پدیده های مختلف مثل تاثیر تحدید اقلیم را شامل می شود. همچنین خدماتی را که اکوسیستم برای سلامت روح، جسم، زیبایی شناسی، توریسم و غیره به ما می دهند همگی خدماتی هستند که اگر یک نمونه از آن آسیب ببیند اتفاقات جبران ناپذیری رخ می دهد.
دکتر زند به عنوان یک نمونه از خدمات اکوسیستم به گرده افشانی اشاره کرد و گفت 15 الی 30 درصد غذای مردم و کشورهای توسعه یافته به گرده افشانی نیاز دارند.
در سال 2010 ارزش اقتصادی گرده افشانی 153 میلیارد یورو برآورد شده است بنابراین اگر کوچکترین آسیبی به گرده افشانی وارد شود چه اتفاقی خواهد افتاد.
وی افزود: در ارتباط با خدمات اکوسیستم فهرست طولانی وجود دارد که گرده افشانی تنها یکی از آنهاست.
مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی با اشاره به اینکه کنوانسیون 9 مرجع ملی دارد ، شامل  6 مرجع تخصصی و 3 مرجع عمومی که یکی از این مراجع تنوع زیستی دریایی و ساحلی است گفت: این مرجع باید فعال شود و به همین منظور لازم است یک کارگروه تخصصی داشته باشیم.
براساس این گزارش معاون محیط زیست دریای و تالاب های سازمان محیط زیست در ارتباط با عوامل کاهش تنوع زیستی اکوسیستم های ساحلی دریایی کشور به ایراد سخنرانی پرداخت.
همچنین دکتر عبدالحی معاون توسعه آبزی پروری شیلات ایران و نماینده شیلات برای حفاظت از ذخایر ژنتیکی در خصوص بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی آبزیان، دکتر آقایی سرپرست مرکز ملی مدیریت منابع ژنتیکی کشاورزی و منابع طبیعی درباره مروری بر وضعیت منابع ژنتیکی، کشاورزی و منابع طبیعی ایران و دکتر پورکاظمی عضو هیات علمی موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور و عضو کارگروه منابع ژنتیکی سازمان فائو در خصوص حفظ و بهره برداری پایدار از ذخایر ژنتیکی کشور، بایدها و نبایدهای آن به ایراد سخنرانی پرداختند.
 
تعداد مشاهده خبر25 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal