دکتر اسکندر زند مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی در نشست تخصصی "تنوع زیستی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی آبزیان" جهت گیری های آینده این کنوانسیون را اعلام کرد
نشست تخصصی "تنوع زیستی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی آبزیان" با حضور دکتر اسکندر زند مشاور عالی سازمان و مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی، دکتر خون میرزایی معاون وزیر و رئیس سازمان شیلات ایران، دکتر بهمنی سرپرست موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور، دکتر آقایی سرپرست مرکز ملی مدیریت منابع ژنتیکی کشاورزی و منابع طبیعی دکتر پورکاظمی عضو کارگروه منابع ژنتیکی سازمان فائو شنبه 22 تیر سال جاری در سازمان شیلات ایران برگزار شد.
1398/04/22

به گزارش روابط عمومی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی به نقل از سازمان شیلات ایران، دکتر اسکندر زند مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی در افتتاحیه این نشست درباره جهت گیری های آینده این کنوانسیون اظهار داشت: تنوع زیستی به درخواست وزیر جهادکشاورزی و سازمان حفاظت از محیط زیست مشترکاً بنا شده است.
وی افزود: تنوع زیستی تمام اشکال حیات را که طی میلیون ها سال تکامل پیدا کرده است شامل می شود. این اشکال حیات در واقع در سه سطح اکوسیستم مهم است که این سه سطح اکوسیستم، گونه و ژن، خوشبختانه در تمام زمینه های اکوسیستم، گونه و ژن به صورت انفرادی از تخصص های لازم برخورداریم.
وی بیان داشت: مهم این است که ما بدانیم با از بین رفتن عرصه تنوع زیستی در سه سطح، دو اتفاق مهم رخ خواهد داد: اول آنکه انعطاف پذیری اکوسیستم کاهش پیدا می کند و دیگر آنکه خدمات اکوسیستمی مختل می شود.
مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی افزود: 15 الی 30 درصد فضای مردم در کشورهای توسعه یافته به گرده افشانی نیاز دارد. در سال 2010 ارزش اقتصادی گرده افشانی 153 میلیارد یورو برآورد شده است. بنابراین اگر اکوسیستم کوچکترین آسیبی ببیند اتفاقات جبران ناپذیری رخ خواهد داد.
دکتر زند با اشاره به اینکه حدود 50 میلیون گونه در کره زمین تخمین زده شده است، گفت: تنوع زیستی دنیا با بیشترین تراکم گونه و بیشترین تخریب ، 32 درصد کره زمین را شامل می شوند. تنوع زیستی دو شاخص مهم دارند اینکه حداقل 1500 گونه از گیاهان داشته باشند و 30 درصد کمتر از پوشش طبیعی دارند.
مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی با اشاره به اینکه کنوانسیون 9 مرجع ملی دارد ، شامل 6 مرجع تخصصی و 3 مرجع عمومی که یکی از این مراجع تنوع زیستی دریایی و ساحلی است گفت: این مرجع باید فعال شود و به همین منظور لازم است یک کارگروه تخصصی داشته باشیم.

هم چنین دکتر خون میرزایی در سخنرانی افتتاحیه این نشست اظهار داشت: ما مسئولیت و ماموریت داریم که سهم محصولات شیلاتی را در سبدغذایی خانوارها ارتقاء و افزایش دهیم و در امنیت غذایی کشور ایفای نقش کنیم.
وی افزود: ما ماموریت داریم تراز تجاری محصولات شیلاتی را با توسعه صادرات و افزایش مصرف سرانه به موازات هم ارتقاء دهیم ولی برای دستیابی به این اهداف باید بهره برداری بلندمدت و مسئولانه با احترام به محیط زیست، احترام به تنوع زیستی را مدنظر داشته باشیم و از منبع و ذخایری که برداشت می کنیم پاسداری و حفاظت نماییم.
دکتر خون میرزایی مهم ترین راهبردها برای حفاظت از بهره برداری مسئولانه و پایدار از منابع آبزی کشور را در مواردی از جمله بازسازی ذخایر آبزیان ، در درجه بعد بهره برداری از آن، مدیریت صید با مشارکت بهره برداران شیلاتی،توسعه صید هدف مند از دریا و حفظ روش های مختلف صید، رای گیری تشکل های شیلاتی برشمرد و فعالیت های آبزی پروری به منظور صیانت از ذخایر آبزیان دریایی را متناسب با رویکرد جهانی برنامه ریزی و تلاش برای کاهش صید و افزایش آبزی پروری عنوان کرد.
وی تصریح کرد: حفاظت از ذخایر ژنتیکی ارزشمند آبزیان که نیازمند مطالعه، پژوهش و دقت بیشتر در این حوزه است، همکاری گسترده مراکز دانشگاهی و علمی کاربردی ، سازمان تات، و همه دست اندرکاران بخش اجرا و بخش خصوصی را می طلبد .
رئیس سازمان شیلات ایران با اشاره به سیاست های اجرایی که سازمان در این زمینه مهم ترین آنها را حفظ توازن در تولید و بهره برداری از ذخایر آبزیان، توسعه زیست گاههای مصنوعی آبزیان در تکثیر طبیعی آبزیان، بهسازی زیستگاه های طبیعی آبزیان، مشارکت بخش خصوصی و تعاونی ها در رهاسازی آبزیان، برخورد جدی و قانونمند با تخلفات صیادی، تقویت یگان حفاظت از منابع آبزی و توسعه صید گونه های کمتر برداشته شده یا برداشت نشده برشمرد.
دکتر خون میرزایی خاطرنشان کرد: براساس ارزیابی ها و آمار سازمان خوارو بار جهانی 52 درصد ذخایر آبزیان در دنیا تحت بهره برداری کامل هستند، 20 درصد بهره برداری ذخایر ملایم و قابل قبول است ، 17 درصد تحت فشار صید هستند، 7 درصد ذخایر دریایی بهره برداری عمومی شده اند، 3 درصد کمتر بهره برداری شده اند، 1 درصد ذخایر در حال ترمیم و بازسازی هستند.
براساس این گزارش معاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان محیط زیست در ارتباط با عوامل کاهش تنوع زیستی اکوسیستم های ساحلی دریایی کشور به ایراد سخنرانی پرداخت.
همچنین دکتر عبدالحی معاون توسعه آبزی پروری شیلات ایران و نماینده شیلات برای حفاظت از ذخایر ژنتیکی در خصوص بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی آبزیان، دکتر آقایی سرپرست مرکز ملی مدیریت منابع ژنتیکی کشاورزی و منابع طبیعی با مروری بر وضعیت منابع ژنتیکی، کشاورزی و منابع طبیعی ایران و دکتر پورکاظمی عضو هیات علمی موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور و عضو کارگروه منابع ژنتیکی سازمان فائو در خصوص حفظ و بهره برداری پایدار از ذخایر ژنتیکی کشور، بایدها و نبایدهای آن به ایراد سخنرانی پرداختند.

تعداد مشاهده خبر3 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal