ارتقای تراز تجاری و افزایش مصرف سرانه اولویت های سازمان شیلات ایران
1398/04/22

معاون وزیر و رئیس سازمان شیلات ایران، ارتقای تراز تجاری محصولات شیلاتی با توسعه صادرات و افزایش مصرف سرانه به موازات هم را از ماموریت‌های سازمان برشمرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان شیلات ایران، دکتر خون میرزایی در نشست تخصصی تنوع زیستی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی آبزیان در سازمان شیلات ایران، گفت:‌ برای دستیابی به این اهداف باید بهره‌برداری بلندمدت و مسئولانه با احترام به محیط زیست و تنوع زیستی را مدنظر داشته باشیم و از منبع و ذخایری که برداشت می‌کنیم پاسداری و حفاظت کنیم.

وی اظهار داشت: ما مسئولیت و ماموریت داریم که سهم محصولات شیلاتی را در سبدغذایی خانوارها ارتقا و افزایش داده و در امنیت غذایی کشور ایفای نقش کنیم.

رئیس سازمان شیلات ایران، مهمترین راهبردها برای حفاظت از بهره برداری مسئولانه و و پایدار از منابع آبزی کشور را بازسازی ذخایر آبزیان به منظور حفظ آبزیان و به منظور پاسداری از محیط زیست، در درجه بعد بهره برداری از آن، مدیریت صید با مشارکت بهره برداران شیلاتی، اصول بانکی مسئولانه با توجه به روش‌های آزمون و خطایی که در گذشته داشته‌ایم دانست.

وی در ادامه توسعه صید هدف مند از دریا و حفظ روش‌های مختلف صید، رای گیری تشکل های شیلاتی در بازسازی ذخایر که تجربه نویی هست که در سال‌های اخیر در سازمان شیلات شروع شده است و به خوبی به بار نشسته است، تمرکز بر فعالیت‌های آبزی‌پروری به منظور صیانت از ذخایر آبزیان دریایی و به طور کلی متناسب با رویکرد جهانی برنامه‌ریزی و تلاش برای کاهش صید و افزایش رویکرد و تلاش برای آبزی‌پروری و رویکرد جهانی را در برنامه های راه بردی سازمان عنوان کرد.

خون‌میرزایی تصریح کرد: حفاظت از ذخایر ژنتیکی ارزشمند آبزیان که نیازمند مطالعه، پژوهش و دقت بیشتری در حوزه کاری ما است، همکاری گسترده مراکز دانشگاهی و علمی کاربردی، معاونت تات و همه دست‌اندرکاران بخش اجرا و بخش خصوصی را می‌طلبد .

رئیس سازمان شیلات ایران با اشاره به سیاست‌هایی اجرایی که سازمان در این زمینه مهمترین آنها را حفظ توازن در تولید و بهره‌برداری از ذخایر آبزیان، توسعه زیستگاه‌های مصنوعی آبزیان در تکثیر طبیعی آبزیان، بهسازی زیستگاه‌های طبیعی آبزیان، مشارکت بخش خصوصی و تعاونی‌های در رهاسازی آبزیان، برخورد جدی و قانونمند با تخلفات صیادی، تقویت یگان حفاظت از منابع آبزی و توسعه صید گونه‌های کمتر برداشته شده یا برداشت نشده برشمرد.

وی خاطرنشان کرد: براساس ارزیابی‌ها و آمار سازمان خواروبار جهانی 52 درصد ذخایر آبزیان در دنیا تحت بهره‌برداری کامل هستند، 20 درصد بهره‌برداری ذخایر ملایم و قابل قبول است، 17 درصد تحت فشار صید هستند، 7 درصد ذخایر دریایی بهره‌برداری عمومی شده‌اند، 3 درصد کمتر بهره‌برداری شده‌اند و یک درصد ذخایر در حال ترمیم و بازسازی هستند.

در این نشست، مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی در خصوص جهت‌گیری‌های آینده این کنوانسیون اظهار داشت: تنوع زیستی به درخواست وزیر جهادکشاورزی و سازمان حفاظت از محیط زیست مشترکاً بنا شده است.

دکتر اسکندر زند با تاکید بر این که تنوع زیستی تمام اشکال حیات را که طی میلیون‌ها سال تکامل پیدا کرده است شامل می‌شود، گفت: این اشکال حیات در سه سطح اکوسیستم، گونه و ژن مطرح می‌شود که خوشبختانه در تمام زمینه‌های هر سه سطح در داخل کشور از تخصص‌های لازم به صورت انفرادی برخورداریم.

وی افزود: مهم این است که بدانیم با از بین رفتن عرصه تنوع زیستی در سه سطح، دو اتفاق مهم رخ خواهد داد: اول آنکه انعطاف‌پذیری اکوسیستم کاهش می‌یابد و دیگر آنکه خدمات اکوسیستمی مختل می‌شود.

این مسوول تصریح کرد: ‌لازم است توجه به خدمات اکوسیستم و انعطاف‌پذیری آن بیشتر از قبل مدنظر قرار گیرد.

مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی با اشاره به 4 دسته از خدمات اکوسیستم گفت: یک گروه خدماتی هستند که وابسته به امور تنظیم کننده حیات از جمله غذا، آب شیرین، مواد خام، دارو هستند. خود همین تنوع زیستی که در واقع زیستگاه‌ها و حفاظت از تنوع را شامل می‌شود به نوعی خدماتی هستند که خروجی مواد از اکوسیستم را تشریح می کنند.

به گفته وی، یک سری از خدمات داریم که شامل کنترل گرده‌افشانی، فرسایش، حفاظت از خاک، تسویه آب و پدیده‌های مختلف مثل تاثیر تحدید اقلیم را شامل می‌شود. همچنین خدماتی را که اکوسیستم برای سلامت روح، جسم، زیبایی شناسی، توریسم و غیره به ما می‌دهند همگی خدماتی هستند که اگر یک نمونه از آن آسیب ببیند اتفاقات جبران‌ناپذیری رخ می‌دهد.

زند به عنوان یک نمونه از خدمات اکوسیستم به گرده افشانی اشاره کرد و گفت: 15 الی 30 درصد غذای مردم و کشورهای توسعه یافته به گرده افشانی نیاز دارند. در سال 2010 ارزش اقتصادی گرده افشانی 153 میلیارد یورو برآورد شده است بنابراین اگر کوچکترین آسیبی به گرده‌افشانی وارد شود چه اتفاقی خواهد افتاد.

وی افزود: در ارتباط با خدمات اکوسیستم فهرست طولانی وجود دارد که گرده افشانی تنها یکی از آنهاست.

مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی با اشاره به این که کنوانسیون 9 مرجع ملی دارد، شامل 6 مرجع تخصصی و 3 مرجع عمومی که یکی از این مراجع تنوع زیستی دریایی و ساحلی است، گفت: این مرجع باید فعال شود و به همین منظور لازم است یک کارگروه تخصصی داشته باشیم.

براساس این گزارش معاون محیط زیست دریای و تالاب‌های سازمان محیط زیست در ارتباط با عوامل کاهش تنوع زیستی اکوسیستم‌های ساحلی دریایی کشور به ایراد سخنرانی پرداخت.

همچنین دکتر عبدالحی معاون توسعه آبزی‌پروری شیلات ایران و نماینده شیلات برای حفاظت از ذخایر ژنتیکی در خصوص بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی آبزیان، دکتر آقایی سرپرست مرکز ملی مدیریت منابع ژنتیکی کشاورزی و منابع طبیعی درباره مروری بر وضعیت منابع ژنتیکی، کشاورزی و منابع طبیعی ایران و دکتر پورکاظمی عضو هیات علمی موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور و عضو کارگروه منابع ژنتیکی سازمان فائو در خصوص حفظ و بهره برداری پایدار از ذخایر ژنتیکی کشور، بایدها و نبایدهای آن به ایراد سخنرانی پرداختند.

گفتنی است؛ نشست تخصصی تنوع زیستی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی آبزیان با حضور معاون وزیر و رئیس سازمان شیلات ایران، دکتر اسکندر زند مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی، دکتر لاهیجان‌زاده معاون محیط زیست دریایی و تالاب‌های سازمان محیط زیست، دکتر عبدالحی معاون توسعه آبزی‌پروری، دکتر محمد جعفر آقایی سرپرست مرکز ملی مدیریت منابع ژنتیکی کشاورزی و منابع طبیعی، دکتر پورکاظمی عضو هیات علمی موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور و عضو کارگروه منابع ژنتیکی فائو و جمعی از مدیران و کارشناسان مرتبط داخلی در تاریخ شنبه 22 تیرماه 1398 در محل سالن جلسات سازمان شیلات برگزار شد.

تعداد مشاهده خبر404 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal