پرداخت 47 میلیارد تسهیلات خسارت سیل به کشاورزان خراسان جنوبی
معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان از برآورد 520 میلیارد تومانی خسارت سیلاب به بخش کشاورزی استان خبر داد و گفت: 95 میلیارد تومان تسهیلات جبران خسارت سیل به بخش کشاورزی استان ابلاغ شد.
1398/04/22

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، هادی بیجاری با اشاره به خسارات سیل در بخش کشاورزی و اعتبارات ابلاغ‌شده در استان، اظهار داشت: دولت مبلغ 95 میلیارد تومان تسهیلات جبران خسارت سیل به بخش کشاورزی استان ابلاغ کرد که از این میزان 47 میلیارد تومان به حساب بانک‌های عامل استان واریز شده است.

وی از برآورد 520 میلیارد تومانی خسارت سیلاب به بخش کشاورزی استان خبر داد و بیان داشت: در سیل فروردین و اردیبهشت‌ ماه 825 هکتار اراضی دیم، هشت هزار و 289 هکتار اراضی زراعی آبی، هفت هزار و 684 هکتار اراضی باغی، 651 رأس دام سبک و سنگین، یک هزار و 216 دامداری عشایری، روستایی و صنعتی، 15 واحد مرغداری گوشتی، 30 حلقه چاه، بیش از 334 رشته قنات و 28 دستگاه ماشین‌آلات و ادوات کشاورزی دچار خسارت شدند.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌ جنوبی با اشاره به تمهیدات دولت در راستای جبران خسارات وارده، مطرح کرد: براساس تصویب نامه هیأت وزیران به منظور جبران خسارت یاد شده مبلغ 50 هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی ارزان قیمت با کارمزد چهار درصد در کشور پرداخت خواهد شد.

بیجاری اعلام کرد: به ازای هر یک هکتار اراضی زراعی و باغی هر کدام 50 میلیون ریال، هر واحد دامداری کوچک عشایری و روستایی 100 میلیون ریال، دام سبک هر رأس پنج میلیون ریال و دام سنگین 30 میلیون ریال، به ازای هر هکتار استخر ماهی گرم آبی 50 میلیون ریال و سردابی تا 500 میلیون ریال، ایستگاه پمپاژ آب تا 50 میلیون ریال، هر واحد مرغداری گوشتی 200 میلیون ریال، مرغ مادر 18 میلیارد ریال و جوجه‌کشی سه میلیارد ریال تسهیلات در نظر گرفته شده است.

وی با بیان این که تاکنون عملیات مرمت، بازگشایی و جاری شدن آب 44 رشته قنات در استان انجام و مرمت و بازگشایی سایر قنوات به صورت دیون در حال انجام است، تصریح کرد: برای احیا و بازسازی قنوات هیچ اعتباری پیش‌بینی و تعریف نشده که نیاز به پیگیری دارد چون اعتبارات ملی و استانی جوابگوی خسارت وارده به قنوات نیست.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی با تأکید بر این که مبنای پرداخت تسهیلات براساس ثبت‌نام خسارت‌دیدگان در سامانه سجاد خواهد بود، عنوان کرد: تاکنون هفت هزار نفر در سامانه سجاد ثبت‌نام و تشکیل پرونده داده‌اند که پیش‌بینی می‌شود بین 10 تا 15 هزار نفر تا پایان این طرح از تسهیلات بلاعوض خسارت سیل برخوردار شوند.

بیجاری از تمدید مهلت ثبت‌نام دریافت تسهیلات کم‌بهره بخش کشاورزی برای خسارت‌دیدگان سیل در خراسان‌جنوبی خبر داد و خاطرنشان کرد: مهلت مراجعه کشاورزان خسارت دیده از سیل برای دریافت اعتبارات به مدت کوتاهی تمدید شده لذا از کشاورزان خواستاریم هرچه سریع‌تر برای برخورداری از این اعتبارات به مدیریت شعب جهاد کشاورزی شهرستان‌ها مراجعه کنند.

تعداد مشاهده خبر23 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal